Zakwasy mięśniowe

Zakwasy mięśniowe są zjawiskiem znanym nieomalże każdemu sportowcowi. Bolesność mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym pojawia się zarówno u amatorów, jak i profesjonalistów. Przez lata wokół problemu zakwasów narosło wiele mitów dotyczących mechanizmu powstawania bolesności oraz sposobów radzenia sobie z zakwasami.

Mechanizm powstawania zakwasów

Większość osób wychodzi z błędnego przekonania, że zakwasy są wynikiem nagromadzenia w mięśniach kwasu mlekowego. Jest to myślenie sprzeczne z wynikami badań które jednoznacznie wskazują, że kwas mlekowy znika z mięśni po około 20-60 minutach po zakończeniu treningu. Jego zaleganie w mięśniach nie może być więc przyczyną bólu, pojawiającego się po około jednej-dwóch dobach po treningu.

Naukowcy są zdania, że bolesność mięśni zwana popularnie zakwasami to wynik mikrourazów mięśniowych. Ból pojawia się z opóźnieniem, bowiem do uszkodzenia mięśnia nie dochodzi w trakcie treningu, ale już po nim, a bezpośrednią przyczyną bólu jest nasilona w wyniku aktywności fizycznej ucieczka z mięśnia wapnia wewnątrzkomórkowego. Jak więc widać, za zakwasy odpowiedzialny jest nie kwas mlekowy, ale procesy kataboliczne zachodzące w mięśniach. Odpowiednia suplementacja polega nie na pozbywaniu się kwasu mlekowego z mięśni, ale na zabezpieczeniu mięśnia przed uszkodzeniami w wyniku treningu.

Odżywki i suplementy na zakwasy

gainer na regenerację Balanced Recovery Scitec

Chcąc zwalczyć zakwasy, należy wybierać preparaty działające ochronnie na mięśnie. Nie można zapominać, że podstawowym budulcem mięśni są białka, stąd nieoceniona rola protein. Przyjmowanie białka bezpośrednio po treningu pozwala na zmniejszenie ryzyka wystąpienia zakwasów aż o 26%, z kolei połączenie węglowodanów z białkami i spożywanie ich w trakcie trwania treningu pozwala na zwiększenie ochrony przed zakwasami o połowę. Dodatkowo, przyjmowanie aminokwasów BCAA pozwala na znaczne zmniejszenie bolesności mięśni.

Karnityna również jest suplementem, który wykazuje działanie ochronne i zapobiegające uszkodzeniom mięśni. To działanie karnityny związane jest z jej właściwościami i zdolnością do rozszerzania naczyń krwionośnych, dzięki czemu ułatwia cyrkulację krwi w tkance mięśniowej, co zapobiega powstawaniu mikrourazów mięśniowych. Regularne zażywanie L-karnityny zmniejsza również bolesność mięśni

Absolutną podstawą w profilaktyce przeciwko zakwasom jest odpowiednie nawadnianie organizmu w trakcie treningu. Na kobiety pozytywnie może również wpłynąć przyjmowanie antyoksydantów, które łagodzą szkodliwe wolnych rodników i zmniejszają bolesność mięśni.

Czytaj też: Regeneracja powysiłkowa

Napisz komentarz