Z czym łączyć węglowodany?

Odżywki węglowodanowe używane są przez sportowców w celu pozyskania źródła energii podczas treningu, uzupełnienia zapasów glikogenu mięśniowego, a także do zahamowania katabolizmu mięśniowego i nasilenia procesów wzrostowych. Tak różnorodne działanie sprawia, że suplementy na bazie carbo są chętnie stosowane przez zawodników różnych dyscyplin sportu w połączeniu z innymi suplementami, które mają potęgować ich działanie. Z czym łączyć węglowodany, by osiągnąć najlepszy efekt wspomagający budowę masy mięśniowej, a także poprawić parametry wysiłkowe w trakcie treningu i nasilić potreningową regenerację?

Działanie węglowodanów

Węglowodany, które dostarczamy do organizmu wraz z pożywieniem i na drodze suplementacji, zamieniane są w glikogen i magazynowe w mięśniach, gdzie służą za podstawowe źródło energii. Intensywny i częsty wysiłek fizyczny powoduje większe spalanie glikogenu, a co za tym zwiększone zapotrzebowanie organizmu na ten składnik odżywczy. Średnio osoby aktywne fizycznie powinny w ciągu doby przyswajać ok. 4-7 gramów węglowodanów na każdy kilogram masy ciała, jednak w przypadku skrajnego, wyczerpującego wysiłku wartość ta może wzrosnąć do nawet 10 gramów!

Ze względu na to, że organizm posiada ograniczone zapasy glikogenu, które dodatkowo szybko się wyczerpują na skutek wysiłku fizycznego, należy uzupełniać je zwłaszcza w okresie okołotreningowym. Dlaczego? Nie tylko po to, by zachować maksymalną wydolność i wytrzymałość, ale również aby zahamować katabolizm mięśniowy, bowiem w przypadku niewystarczającej ilości węglowodanów organizm zaczyna czerpać niezbędną energię z rozkładu białek mięśniowych.

W okresie okołowysiłkowym należy korzystać z węglowodanów o zróżnicowanej budowie, najlepiej w postaci płynnej – takie kompozycje można znaleźć jedynie w odżywkach, które warto wypijać przed, w trakcie i po wysiłku fizycznym. Gwarantują one szybkie uzupełnienie energii, skuteczne ograniczenie rozpadu białek oraz znaczącą nadbudowę zapasu glikogenu. Jak udowodniły liczne badania, szybkie uzupełnienie glikogenu w mięśniach sprawia, że komórki mięśniowe pęcznieją, dając organizmowi sygnał do wzrostu – oznacza to, że suplementacja odżywką białkową wpływa również na prędkość przyrostu tkanki mięśniowej i może być ważnym wzrostowym czynnikiem w okresie budowania masy.

Wybierając odżywkę węglowodanową należy zadbać, by szybko opuszczała ona żołądek i trafiała do jelit, gdzie zostaje błyskawicznie strawiona i wchłonięta, co prowadzi do szybszego podniesienia poziomu glukozy i insuliny, a także magazynowania glikogenu i podjęcia przez organizm działań antykatabolicznych. Pod tym względem najlepiej prezentują się odżywki zawierające Vitargo – jest to opatentowana skrobia, która znacznie szybciej niż inne źródła węglowodanów opuszcza żołądek i 80% skuteczniej uzupełnia zużyte zapasy glikogenu, a także sprawia, że procesy regeneracyjne zachodzą znacznie sprawniej.

ZESTAW NA MASĘ
monohydrat kreatyny trecDla osób, którym zależy przede wszystkim na szybkim zwiększeniu masy mięśniowej, poleca się zestaw składający się z odżywki węglowodanowej Max Carb, bazującej na nieobciążającej żołądka maltodekstrynie. Powodujące ona szybki wzrost glikogenu mięśniowego, co przekłada się na silniejszy sygnał anaboliczny, jaki zostaje przesłany do organizmu. Działanie to można łatwo spotęgować, łącząc węglowodany z kreatyną w jej najlepiej przebadanej formie monohydratu, jaką znajdziemy np. w Trec Creatine 100%. Całość doskonale uzupełni dobrej jakości odżywka białkowa oparta o koncentrat białka serwatkowego (Whey 100 Trec), która dostarczy rosnącym mięśniom niezbędnych w procesach wzrostowych aminokwasów.

ZESTAW NA WYTRZYMAŁOŚĆ I REGENERACJĘ
vitargo trecOkołotreningowy zestaw węglowodanów powinien łączyć wysokoenergetyczne odżywki, które dostarczą Ci błyskawicznej dawki energii i odpowiednie pobudzenie na treningu, a po nim szybko zahamuje katabolizm mięśniowy i uzupełnią zapasy glikogenu, co przyspieszy regenerację potreningową mięśnia. Optymalnym rozwiązaniem będzie stosowanie przed i w trakcie treningu suplementu Vitargo Active Fire, a po nim Vitargo Electro-Energy – odżywek bazujących na czystym Vitargo, które nie obciąża żołądka i zapewniają maksymalnie szybki i skuteczny efekt.

Artykuły powiązane: Suplementacja węglowodanami

Napisz komentarz