Z czym łączyć L-karnitynę?

L-karnityna jest suplementem, który w organizmie działa wielotorowo: przyspiesza utratę tkanki tłuszczowej, ale również poprawia kondycję i podnosi poziom energii. Można więc wykorzystać ją jako skuteczny reduktor, substancję zwiększającą wytrzymałość oraz dodającą energii. W zależności od celu/celów, jakie chcemy osiągnąć, warto połączyć karnitynę z innymi suplementami diety.

Termogeniki i lipotropy

Spalacze tłuszczu nie są grupą substancji jednorodnych. W zależności od ich działania, można podzielić je na składniki o działaniu termogenicznym i lipotropowym. Termogeniki powodują intensyfikację przemian lipidowych, a wiec uwalnianie tłuszczu z komórek tłuszczowych i ich spalanie z uwolnieniem energii cieplnej. Przykładem silnego termogenika może być ekstrakt z imbiru czy kofeina. Nieco inaczej działają substancje lipotropowe, które powodują rozbijanie komórek tłuszczowych na mniejsze, łatwiejsze do usunięcia cząsteczki (zwykle chodzi o rozbicie nierozpuszczalnego w wodzie tłuszczu zapasowego na łatwiej rozpuszczalne w płynach ustrojowych). Do substancji lipotropowych zaliczyć można m.in. cholinę, inozytol, lecytynę czy L-metioninę. Istnieją również składniki podkręcające lipolizę, czyli procesy, w wyniku których dochodzi do spalania tłuszczów wypełniających wnętrza komórek tłuszczowych – w procesie tym uwalniana jest energia (cieplna i pozyskiwana do podtrzymania funkcji życiowych narządów wewnętrznych czy pracy mięśni). Najbardziej skutecznym środkiem podkręcającym lipolizę jest karnityna.

W tym miejscu warto wyróżnić również sprzężony kwas linolowy (CLA), który hamuje działanie lipazy lipoproteinowej, odpowiedzialnej za syntezę tłuszczów w organizmie. Tym samym kwas linolowy skutecznie ogranicza kumulowanie tkanki tłuszczowej, a także zapobiega występowaniu efektu jo-jo po zaprzestaniu stosowania spalaczy tłuszczu lub wyjściu z okresu redukcji.

Jeśli chodzi o spalanie tłuszczu, karnityna jest niezbędna, by uwolnione z adipocytów kwasy tłuszczowe mogły pokonać błonę mitochondrialną i dostać się do mięśni, gdzie zostaną spalone. Suplementacja karnityną sprawia, że organizm jest bardziej skłonny do pozyskania energii pochodzącej ze spalanego tłuszczu, a nie rozpadu węglowodanów czy białka. To działanie karnityny odczuwane jest przy wysiłku trwającym minimum 40 minut.

Karnitynę można wykorzystać również do poprawy funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. To także środek o działaniu ergogenicznym, który umożliwia pozyskanie dodatkowej dawki energii ze spalanej tkanki tłuszczowej w trakcie ćwiczeń o charakterze wytrzymałościowym, a także pozwala obniżyć poziom złego cholesterolu oraz zmniejsza ryzyko pojawienia się choroby niedokrwiennej serca.

Niejednokrotnie sportowcy stosują również tzw. dietę tłuszczową, która zakłada wysokie spożycie tłuszczu tak, aby organizm przyzwyczaił się do wykorzystania go jako głównego źródła energii. Ze względu na swoje działanie, karnityna pozwoli na szybsze przystosowanie organizmu do nowego źródła zasilania. Z czym łączyć l-karnitynę, by w pełni wykorzystać jej możliwości?

ZESTAW DLA POCZĄTKUJĄCYCH I ŚREDNIO ZAAWANSOWANYCH

clenburexin + karnityna trecDla osób, których staż treningowy nie przekracza 1 roku, a chcą one szybko spalić nadmiar tkanki tłuszczowej, poleca się łączyć L-karnitynę z wieloskładnikowym termogenikiem, np. Clenburexinem Trec, a zestaw uzupełnić o ekstrakt z zielonej herbaty. Takie zestawienie umożliwia szybki rozkład komórek tłuszczowych i ich nasilony transport do mitochondriów, z kolei podniesienie termogenezy spowoduje, że z jeszcze większa intensywnością będą zachodziły w organizmie procesy spalania kwasów tłuszczowych.

ZESTAW DLA ZAAWANSOWANYCH

cla trecJeśli posiadasz minimum roczny staż treningowy i chciałbyś prędko pozbyć się tkanki tłuszczowej w taki sposób, w jaki robią to profesjonalni kulturyści przed zawodami, zastosuj duża dawkę L-karnityny (np. preparat L-Carnitine Complex), połączoną z wieloskładnikowym, silnym termogenikiem (np. Thermo Fat Burner) oraz sprzężonym kwasem linolowym. Taki skład umożliwi ekspresowe spalanie tłuszczu, a suplementacja CLA dodatkowo zahamuje przyrost nowej tkanki tłuszczowej, a także zapobiegnie efektowi jo-jo.

Czytaj też: Czym jest i jak działa karnityna?

Napisz komentarz