Z czym łączyć boostery hormonów anabolicznych?

Suplementacja boosterami hormonów anabolicznych, a więc preparatami, które wspomagają naturalną produkcję testosteronu i innych podobnych mu hormonów, przynosi sportowcom wiele korzyści, takich jak zwiększenie wytwarzania hormonów anabolicznych (nie tylko testosteronu, ale również np. hormonu wzrostu), zwiększenie masy mięśniowej, przyspieszenie procesów regeneracyjnych oraz dłuższy i głębszy sen. Buzery testosteronu różnią się od siebie przede wszystkim składem – nieco inaczej działają te oparte na ekstrakcie z buzdyganka ziemnego, a jeszcze inaczej zawierające formułę ZMA czy kwas D-asparaginowy. Warto na początek prześledzić, jakich rezultatów można spodziewać się przyjmując te preparaty – dzięki temu będzie wiadomo, jak powinno wyglądać skuteczne łączenie boosterów hormonów anabolicznych z innymi suplementami, by uzyskać optymalne przyrosty masy i siły mięśniowej, a także zapewnić sobie skuteczną nocną regenerację.

Ekstrakt z tribulus terrestris

Ekstrakt z buzdyganka ziemnego (Tribulus terrestris) to chyba najczęściej stosowana w buzerach testosteronu substancja aktywna. Na niezwykłą skuteczność tej substancji wpływa przede wszystkim obecność w niej steroidów roślinnych, których działanie porównywane jest do oddziaływania testosteronu. Najsilniejszym środkiem obecnym z ekstrakcie z buzdyganka, zaliczanym do grupy saponin steroidowych, jest protodioscyna. Razem z innymi saponinami wspiera męską gospodarkę hormonalną – może być m.in. wykorzystana jako prekursor testosteronu, a także działa pośrednio stymulując uwalnianie hormonu luteinizującego (LH) przez przysadkę mózgową, a – jak wiadomo – to właśnie lutropina pobudza jądra do syntezy testosteronu.

Tribulon Black TrecWybierając preparat z Tribulus terrestris, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego jakość, a więc stężenie saponin steroidowych w produkcie. Im wyższa ich zawartość procentowa, tym działanie preparatu jest mocniejsze i skuteczniejsze. Do suplementów, w których stężenie saponin steroidowych w ekstrakcie z buzdyganka ziemnego jest najwyższe, zalicza się Tribulon Black (95%), Tribooster (95%) oraz Black Devil (90%).

Wyciągi z ziół

Niewiele mniej popularne od ekstraktu z Tribulus terrestris jest używanie do podniesienia poziomu testosteronu naturalnych ziół. Najczęściej w boosterach testosteronu spotyka się żeń-szeń, korzeń Maca, ziele Damiana czy wierzbownicę drobnokwiatową, które często łączy się w jedną formułę z minerałami regulującymi gospodarkę hormonalną – cynkiem i magnezem – oraz antyoksydantami.

Testo X-Pack TrecDziałanie takich wieloskładnikowych stacków jest wielorakie – przede wszystkim podnoszą one witalność, przywracają równowagę hormonalną, nasilają produkcję energii, a także działają pozytywnie na przebieg procesów steroidogenezy (produkcja testosteronu) oraz spermatogenezy (produkcja nasienia). Mieszankę taką można znaleźć w suplemencie Xtreme Men’s Formula czy Testo X-Pack Trec.

Kwas D-asparaginowy

Prawoskrętny kwas asparaginowy to substancja o działaniu protestosteronowym, stosunkowo niedawno włączona do sportowej suplementacji. W przeciwieństwie do kwasu L-asparaginowego, DAA nie buduje białek, ale oddziałuje przede wszystkim na funkcje układów nerwowego oraz wydzielniczego. W toku badań naukowych okazało się, że kwas D-asparaginowy bardzo silnie pobudza endogenną produkcję testosteronu, i robi to na dwa sposoby. Z jednej strony DAA – podobnie jak ekstrakt z Tribulus terrestris – pobudza produkcję lutropiny (LH), od której ilości zależy intensywność produkcji i ilość wyprodukowanego testosteronu. DAA stymuluje również komórki Leydiga, w których zachodzą procesy produkcji i wydzielania testosteronu. Czysty kwas D-asparaginowy można znaleźć w suplementach DAA Ultra Trec, DAA-stin Megabol oraz DAA Xtra ActivLab.

DAA Ultra Trec

ZMA – cynk, magnez, witamina B6

Kompleks składników aktywnych ZMA, w skład którego wchodzą trzy mikroelementy – magnez, cynk i witamina B6 – to jedna z najdłużej znanych w sportowej suplementacji formuł o działaniu wspomagającym endogenną produkcję hormonów anabolicznych – testosteronu i somatotropiny. Działanie ZMA polega na dostarczaniu organizmu najważniejszych z punktu widzenia układu hormonalnego składników – magnezu i cynku – bez których niemożliwa jest efektywna produkcja hormonów. Magnez i cynk dostarczone na drodze suplementacji uzupełniają ewentualne niedobory tych minerałów, które mogą być powodowane niewłaściwą dietą, stresującym trybem życia czy zbyt intensywnymi treningami. Dzięki temu formuła ZMA – w przypadku obniżonej produkcji testosteronu – może skutecznie przywrócić jej naturalny, wysoki poziom.

ZMA ActivLabDla jeszcze efektywniejszego działania ZMA, do cynku i magnezu dodaje się witaminę B6, która dodatkowo wspomaga metabolizm magnezu w organizmie, umożliwiając jego całkowite wykorzystanie. Czyste ZMA w dużej dawce można znaleźć w suplementach Chela-MZB Olimp oraz ZMA ActivLab.

Boostery hormonu wzrostu

Testosteron to nie jedyny hormon anaboliczny, który można wykorzystać do optymalizacji procesów anabolicznych oraz przyrostów siły i masy mięśniowej. Niezwykle ważną rolę odgrywa również hormon wzrostu (GH, somatotropina), którego wzmożona produkcja ma miejsce w nocy, w trakcie snu. Hormon wzrostu nasila przyrosty beztłuszczowej masy mięśniowej oraz wzmaga spalanie tkanki tłuszczowej. Najlepszym sposobem na zapewnienie sobie maksymalnej produkcji tego hormonu jest dbałość o długi, niezakłócony sen, w czym pomóc może suplementacja kwasem gamma-aminomasłowym (GABA).

Inną substancją działającą silnie anaboliczne jest dibenkozyd – koenzym witaminy B12. Bierze on udział w procesie glukoneogenezy, czyli wpływa na produkcję glukozy z kwasu mlekowego i aminokwasów, a także stymuluje syntezę białek ustrojowych. Potencjał dibenkozydu jako silnej substancji anabolicznej jest więc znaczny – może on być z powodzeniem wykorzystywany przez sportowców budujących masę i siłę mięśni, a także tych, którym zależy na maksymalnie szybkiej regeneracji.

ZESTAWY

NA MASĘ, SIŁĘ I REGENERACJĘ

Zestaw suplementów na masę i siłę na bazie buzera testosteronu powinien składać się z preparatu będącego silnym T-boosterem o wielotorowym działaniu i substancji przyspieszającej zasypianie, wspomagającej nocną produkcję GH i głęboki, relaksujący sen, w trakcie którego może dojść do pełnego procesu regeneracji potreningowej. Takim zestawem może być np. zestaw składający się kwasu D-asparaginowego DAA Ultra oraz kwasu gamma-aminomasłowego GABA 750 Trec. Jest to synergicznie działające połączenie, które zarówno w dzień, jak i w nocy, będzie dbało o utrzymanie optymalnego poziomu hormonów anabolicznych oraz prawidłową, szybką regenerację tkanki mięśniowej i rezerw energetycznych.

NA MASĘ I SIŁĘ

Jeśli zależy nam przede wszystkich na szybkich przyrostach beztłuszczowej masy i siły, warto zdecydować się na suplementację ekstraktem z buzdyganka ziemnego Tribulon Black, połączonego z formułą ZMA Original oraz odżywką białkową Whey 100. Ten sprawdzony zestaw pozwoli Ci uzupełnić ewentualnie niedobory kluczowych dla funkcjonowania gospodarki hormonalnej minerałów – magnezu i cynku, prowadząc do przywrócenia prawidłowej produkcji hormonalnej w organizmie. Dodatek ekstraktu z Tribulus terrestris dodatkowo nasili ów proces, na długi czas podnosząc stężenie tego hormonu anabolicznego w organizmie. Z kolei białko serwatkowego dostarczy niezbędnego budulca dla poddanej procesom anabolicznym tkanki mięśniowej, dzięki czemu muskuły będą mogły rosnąć jeszcze szybciej i efektywniej.

Artykuły powiązane: Boostery hormonów anabolicznych

Napisz komentarz