Z czym łączyć BCAA?

BCAA, czyli aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach bocznych, to wielozadaniowe substancje, które przyspieszają utratę tkanki tłuszczowej, działają antykatabolicznie, pomagają w budowaniu masy mięśniowej, a także zwiększają wytrzymałość mięśni. Można je wykorzystać w rozmaitych celach, stąd są chętnie stosowane przez sportowców różnych dyscyplin sportu. Chociaż samo BCAA jest niezwykle skuteczne, można spotęgować jego działanie, łącząc je z synergicznie działającymi suplementami diety, otrzymując mieszanki wspomagające budowę masy, zwiększające siłę czy przyspieszające regenerację powysiłkową. Z czym łączyć BCAA, żeby maksymalnie spotęgować jego działanie?

Działanie BCAA

Do grupy BCAA zalicza się trzy aminokwasy:
– leucyna jest jednym z aminokwasów ketogennych. Bierze udział w przemianach metabolicznych, szczególnie silnie pobudza syntezę nowych włókien mięśniowych;
– izoleucyna – pełni kluczową rolę wśród składników białka mięśniowego u człowieka, jest niezbędna w procesie wytwarzania hemoglobiny, a także bierze udział w procesach energotwórczych;
– walina bierze udział w przemianach metabolicznych azotu i jest odpowiedzialna za utrzymywanie równowagi azotowej w organizmie.

Te trzy substancje działają synergicznie jako BCAA, które jest znane przede wszystkim z silnego działania odbudowującego uszkodzone treningiem mięśnie. Proces ten przebiega dość szybko i powoduje nie tylko odbudowanie uszkodzonych włókien mięśniowych, ale również przyrost nowej tkanki mięśniowej.

Podawanie BCAA na pusty żołądek (np. zaraz po przebudzeniu) intensyfikuje spalanie tłuszczów. Z kolei podanie leucyny uwrażliwia organizm na działanie insuliny, w związku z czym chroniona jest tkanka mięśniowa, szybciej pozbywamy się tłuszczu, a dostarczony po porcji BCAA posiłek z węglowodanami zostanie doskonale przetworzony i wykorzystany do budowy masy mięśniowej, a nie uzupełniania tłuszczowych rezerw energetycznych.

BCAA ogranicza również tempo zużycia glikogenu mięśniowego, a także jest w stanie zredukować odczuwanie zmęczenia w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego. To właśnie dlatego BCAA polecane jest zwłaszcza dla sportowców, których trening charakteryzuje się wyjątkową długością i intensywnością, np. biegaczy czy pływaków.

Jak przyjmować BCAA?

Jedna porcja aminokwasów rozgałęzionych waha się w granicach od 5 do 50 gramów w zależności od dyscypliny sportu, intensywności treningu czy masy cała zawodnika. Przyjęło się, że aby uzyskać optymalne rezultaty suplementacji BCAA należy przyjmować je w dawce minimum 8 gramów przed i po treningu.

monohydrat kreatyny trecZESTAW NA MASĘ
Czyste aminokwasy BCAA, np. w suplemencie Trec BCAA Powder, można z powodzeniem wykorzystać do budowy masy mięśniowej. Ich silne antykataboliczne działanie zostanie spotęgowane przez kreatynę, która nie tylko spotęguje procesy anaboliczne, ale również ochroni tkankę mięśniową przed zniszczeniem na skutek działania wolnych rodników. Przyjmując BCAA Powder i Creatine 100% bezpośrednio po treningu dostarczamy do mięśni budulca oraz uzupełniamy niedobory energii, tworząc idealne środowisko do wzrostu mięśni.

bcaa turbo jetZESTAW NA SIŁĘ
Żeby zwiększyć siłę mięśnia i potencjał energetyczny organizmu, dobrze jest połączyć złożony suplement z BCAA, taki jak np. BCAA Turbo Jet, dostarczający również witamin, glukuronolaktonu oraz beta-alaniny, który przyczynia się do optymalizacji procesów energotwórczych, z odżywką węglowodanową, taką jak Max Carb. Cukry wspomogą transport aminokwasów do komórek mięśniowych, co przyczyni się do szybszej regeneracji mięśnia, a węglowodany nasilą procesy regeneracji rezerw energetycznych, przyczyniając się do szybszej odbudowy potencjału siłowego i energii.

bcaa g-force w kapsułkachZESTAW WSPOMAGAJĄCY REGENERACJĘ
Zestaw składający się z aminokwasów o rozgałęzionych łańcuchach oraz L-glutaminy to klasyk, jeśli chodzi o zestawy wspomagające regenerację tkanki mięśniowej. Obie te substancje uzupełniają swoje działanie, potęgując nawzajem anaboliczny i antykataboliczny potencjał. Dla jeszcze skuteczniejszej regeneracji warto zastosować połączenie dwóch preparatów firmy Trec: BCAA G-Force oraz Glutamine High Speed.

Powiązane wpisy: Jak stosować BCAA?

Napisz komentarz