Wpływ hormonów na osiągnięcia sportowe (cz. 1 – hormony anaboliczne)

Wysiłek fizyczny znacząco wpływa na gospodarkę hormonalną organizmu. W zależności od stopnia intensywności, częstotliwości i długości treningu, niektóre hormony mogą zwiększyć lub zmniejszyć swój poziom w organizmie. Co ważne, przez manipulowanie działaniem układu endokrynnego i zwiększenie poziomu wydzielania hormonów anabolicznych można przyspieszyć proces budowy wytrzymałości, siły i masy mięśni. Najlepsze efekty daje podwyższenie aktywności czynników anabolicznych nad katabolicznymi, dzięki czemu organizm szybciej się regeneruje, co pozwala na zintensyfikowanie treningów i podniesienie swoich wyników sportowych w krótkim czasie.

Jak stymulować działanie hormonów?

Wiedząc już, że hormony mogą wpływać na osiągnięcia sportowe, naturalna jest chęć wykorzystania ich w walce o nasze cele treningowe. Ingerując w układ hormonalny należy zachować jednak szczególną ostrożność, ponieważ wyraźne zaburzenie gospodarki hormonalnej może przynieść poważne i groźne konsekwencje dla naszego zdrowia. Warto jednak prześledzić, w jaki sposób możemy wspomóc w naszym organizmie działanie hormonów anabolicznych oraz jak zmniejszyć wpływ hormonów katabolicznych.

1) Hormony anaboliczne

Testosteron

Testosteron jest hormonem, którego wysoki poziom w organizmie sprawia, że poprawia się wytrzymałość sportowca, wzrasta jego siła, a ciało szybko się regeneruje. Podwyższenie poziomu tego hormonu w organizmie wspomogłoby trening, jednak niełatwo jest osiągnąć wzrost stężenia testosteronu.
Jednym ze sposobów na zwiększenie poziomu testosteronu w organizmie jest przyjmowanie preparatu ZMA, który powstał z połączenia cynku, magnezu i witaminy B6. Badania prowadzone nad użytecznością ZMA dają niejednokrotnie sprzeczne wyniki – niektóre doświadczenia wskazują na wyraźną korzyść z przyjmowania ZMA, z kolei inne nie wykazują żadnego pozytywnego wpływu na poziom cynku, magnezu, testosteronu, IGF czy na wzrost siły albo masy mięśniowej. Większość badaczy zaleca raczej przyjmowanie BCAA lub spożywanie czosnku, których działanie na poziom testosteronu są udowodnione badaniami i przeprowadzonymi obserwacjami.

Hormony wzrostu

Hormony wzrostu (zwane w skrócie GH) pozwalają na redukcję tkanki tłuszczowej i wspomagają przekształcanie tłuszczów w energię. Wydzielanie hormonu wzrostu można zintensyfikować przez aminokwasy, np. argininę, glutaminę czy BCAA.

Insulinopodobny czynnik wzrostu

Insulinopodobny czynnik wzrostu (zwany IGF) jest uznawany za najsilniejszy hormon anaboliczny w organizmie. IGF jest bardzo ważny w przypadku treningu siłowego, mającego na celu robudowywanie masy mięśniowej. Żeby zapewnić sobie wysoki poziom insulinopodobnego czynnika wzrostu, należy stosować wysokobiałkową dietę oraz uprawiać ćwiczenia siłowe. Wydzielaniu IGF sprzyja również suplementacja kreatyną.

Tlenek azotu

Tlenek azotu nie jest hormonem, ale warto wymienić go wśród hormonów anabolicznych, bowiem wykazuje podobne do hormonów działanie. Tlenek azotu (NO) może przynieść wiele korzyści dla sportowca. Najważniejszą zaletą NO jest utrzymywanie wysokiego poziomu reakcji anabolicznych w organizmie. NO odbudowuje również włókna mięśniowe podczas intensywnego wysiłku fizycznego, a także pobudza wytwarzanie HGF, która jest substancją sprzyjającą przemianie komórek macierzystych we włókna mięśniowe. Tlenek azotu przyspiesza również regenerację mięśni i regenerację tkankową oraz poprawia ukrwienie i dotlenienie mięśni. Najważniejszym boosterem tlenku azotu jest arginina.

Insulina

Insulina to hormon, który jest odpowiedzialny za kontrolę rezerw energetycznych w organizmie. Zwiększenie poziomu insuliny po wysiłku pozwala na regenerację zasobów energii. Za jeden z najskuteczniejszych boosterów insuliny uważano swego czasu siarczan wanadu, jednak w toku badań okazało się, że nie przynosi on tak dobrych rezultatów, jak początkowo sądzono i wykazuje działanie toksyczne. Aktualnie za najlepsze i dużo bezpieczniejsze boostery insuliny uznaje się napoje energetyczne, szczególnie skuteczne, gdy połączy się je z białkiem serwatkowym whey czy aminokwasami BCAA.

Napisz komentarz