Witamina D w sportach siłowych i sylwetkowych

Witamina D zaliczana jest do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Jej budowa chemiczna bardziej przypomina testosteron, stąd niektórzy badacze są skłonni włączyć tę substancję do grupy hormonów steroidowych. Ze względu na wyjątkowe działanie tej witaminy oraz częste jej braki w organizmie, wielu dietetyków zaleca osobom fizyczną dodatkową suplementację cholekalcyferolem.

Działanie witaminy D

Badania naukowe udowodniły, iż witamina D wpływa pozytywnie na produkcję hormonu oraz IGF-1 (insulinopodobnego czynnika wzrostu). W przypadku IGF-1 połączenie witaminy D z witaminą K2 zwiększa o blisko 100% jego poziom w porównaniu do suplementacji jedynie cholekalcyferolem. Witamina D nie tylko nasila produkcję hormonów anabolicznych, ale działa także jako inhibitor hormonów katabolicznych, zwłaszcza miostatyny, nie tylko obniżając jej poziom, ale też spowalniając produkcję tej substancji. Warto przypomnieć, że miostatyna to jeden z najgroźniejszych dla rozwoju masy mięśniowej hormonów katabolicznych, hamujący przyrosty włókien mięśniowych.

Zwiększenie poziomu insulinopodobnego czynnika wzrostu wpływa pozytywnie nie tylko na rozwój tkanki mięśniowej, ale również zwiększenie gęstości kości. Właśnie dlatego zaleca się, by witaminę D i K2 przyjmowali sportowcy dyscyplin siłowych i sylwetkowych dla wzmocnienia kości i uniknięcia groźnych kontuzji, związanych z przyspieszonym, mocno obciążającym te elementy układu ruchowego rozwojem masy mięśniowej. Połączenie witaminy D3 i K2 można znaleźć w suplemencie Health Vita-Min Scitec Nutrition.

witamina D OstroVitWitamina D wpływa pozytywnie również na poziom testosteronu, zwłaszcza jego najaktywniejszej formy, odpowiedzialnej za wywoływanie efektu anabolicznego. Jak pokazują badania, wyższa podaż witaminy D wprost proporcjonalnie wpływa na podniesienie poziomu całkowitego i wolnego poziomu testosteronu we krwi nawet o 30%, co dodatkowo potęguje działanie anaboliczne i przyrost siły mięśni. Czystą witaminę D w dużym stężeniu można znaleźć w suplementach Vitamin D 2000 IU Real Pharm, Vitamin D 2000 OstroVit, a w połączeniu z wapniem w Calcium D3 Olimp Labs.

Napisz komentarz