Transportery kreatyny

Kreatyna to jedna z najchętniej stosowanych przez kulturystów odżywek wspomagających przyrost siły i masy mięśniowej. Kreatyna znana jest ze swoich właściwości anaboliczny, antykatabolicznych, antyoksydacyjnych i – przede wszystkich – stymulujących resyntezę energii na poziomie komórkowym. Mimo faktu, że kreatyna jest powszechnie wykorzystywana przez sportowców od l. 90 XX w., nadal nie wszyscy wiedzą, że sposób suplementacji ma wpływ na działanie i efektywność kreatyny!

Jak przyjmować kreatynę?

Kreatyna jest substancją endogenną, jednak osoby aktywne fizycznie i narażone na długotrwały stres powinny dodatkowo uzupełniać kreatynę na drodze suplementacji. Optymalną dawką dla sportowca jest przyjmowanie ok. 3-5 gramów kreatyny dziennie, najlepiej w dawkach dzielonych. Zbyt duża ilość kreatyny przyjęta jednorazowo może powodować problemy z jej przyswojeniem, a niewykorzystana kreatyna jest szybko wydalana z organizmu z moczem, suplementacja taka jest więc wysoce nieefektywna. Warto pamiętać, że zbyt wysokie dawki kreatyny mogą spowodować również upośledzenie własnej produkcji tej substancji. Żeby osiągnąć optymalne efekty suplementacji, kreatynę należy przyjmować przez dłuższy czas. Typowy cykl kreatynowy trwa od 2 od nawet 8 tygodni – pozwala to maksymalnie podnieść stężenie kreatyny w organizmie.

Na rynku dostępnych jest wiele wiele bardziej lub mniej zaawansowanych form kreatyny. Różnią się one od siebie sposobem i szybkością działania. Niezależnie od formy kreatyny, jaką wybierzemy, można zwiększyć efektywność wchłaniania kreatyny, łącząc ją z niektórymi składnikami odżywczymi, zwanymi ze względu na swoje działanie transporterami kreatyny.

Z czym przyjmować kreatynę?

Dextrose Pro Trec

Jak udowodniły badania naukowe, kreatyna jest bardziej biodostępna, łatwiej przyswajalna i absorbowana przez mięśnie, jeśli poda się ją z substancjami powodującymi wyrzut insuliny do krwi (tzw. transportery kreatyny). Najlepiej działają w takich przypadkach suplementy z węglowodanami (np. z dekstrozą) oraz niektóre aminokwasy (tauryna, leucyna). Jeśli chciałbyś zwiększyć skuteczność działania kreatyny i przyspieszyć jej wchłanianie do mięśni, staraj się spożywać kreatynę z suplementami zawierającymi te składniki, np. z napojami na bazie Dextrose Pro (połączenie dekstrozy, tauryny i witaminy C) czy Dextrex Juice (dekstroza z tauryną).

Efektywność suplementacji kreatyną nie zawsze wymagania stosowania suplementów wywołujących podwyższony wyrzut insuliny. Podobny efekt może przynieść podanie kreatyny z innymi środkami żywieniowymi zawierającymi cukry proste – dobrym sposobem na podwyższenie przyswajalności kreatyny jest popicie jej np. sokiem winogronowym lub innym napojem z dużą zawartością węglowodanów.

Warto wykorzystać te możliwości poprawy absorpcji kreatyny do komórek mięśniowych, bowiem pozwala to szybciej i skuteczniej wykorzystać pełne spektrum możliwości kreatyny. Dodatkowo, wysokie stężenie insuliny również działa anabolicznie – połączenie dużej ilości biodostępnej kreatyny z wysokim stężeniem insuliny pozwala osiągnąć synergię działania i maksymalne nasilenie procesów anabolicznych z korzyścią dla przyrostów masy i siły mięśniowej.

Zobacz też: Kreatyna

Napisz komentarz