Szałwia lekarska – czy można ją wykorzystać w sporcie?

Szałwia lekarska to zioło, które znane jest przede wszystkim ze swoich właściwości prozdrowotnych (m. in. poprawia trawienie) oraz niezwykłych walorów smakowych, dzięki którym jest podstawową przyprawą stosowaną w kuchniach krajów romańskich. W ostatnich latach nastąpiło zwiększone zainteresowanie naturalnymi środkami stymulującymi funkcje psychofizyczne – naukowcy zaczęli badać i szukać substancji roślinnych, pozwalających poprawić możliwości ludzkiego organizmu. Cz jednym z tego typu ziół jest szałwia?

Działanie szałwii lekarskiej

sage-997310_1920Zbawienne, wielotorowe działanie szałwii lekarskiej było znane już od czasów starożytnych – ówcześni wykorzystywali tę roślinę jako lek na praktycznie wszystkie możliwe dolegliwości. Dziś ta skuteczność szałwii na wielu różnych polach została potwierdzona przez naukowców. Okazało się, że szałwia pozwala zwalczyć bakterie, działa przeciwzapalnie oraz reguluje produkcję żółci i tym samym wspomaga procesy trawienne, zwłaszcza rozkład tłuszczów. To jednak nie wszystko, bowiem – jak dowiodły liczne badania – suplementacja szałwią wpływa przede wszystkim na podniesienie możliwości poznawczych człowieka.

Liczne eksperymenty potwierdziły też, iż podawanie olejku z szałwii poprawia koncentrację, pamięć i nastrój. Okazało się również, iż szałwia jest naturalnym inhibitorem acetylocholinesterazy, co jest ważne, bo ta ostatnia wykazuje działanie hamujące metabolizm acetylocholiny. Acetylocholina może być przydatna przy leczeniu wczesnej fazy Alzheimera, bowiem działa uspokajająco i poprawia pamięć. To działanie szałwii z powodzeniem można wykorzystać także w sporcie! W jaki sposób?

Szałwia w sporcie

Acetylocholina jest jednym z neuroprzekaźników, w największych ilościach występujących w ciele człowieka. Neurony, które wydzielają acetylocholinę, są podstawowym elementem nerwowym mięśni szkieletowych człowieka. Przyjmowanie szałwii pośrednio – przez zwiększenie aktywności acetylocholiny – przyczynia się do poprawy pracy i pobudzenia mięśni oraz lepszego zaopatrzenia ich w składniki odżywcze, co korzystanie odbija się na prędkości przyrostów masy mięśniowej, poprawia wydolność i wytrzymałość okołotreningową.

Użycie szałwii w suplementach nie jest jednak tak powszechne, jak zasługuje na to ta roślina. Spotkać ją można przede wszystkim w zaawansowanych, wieloskładnikowych przedtreningówkach, takich jak Massacra Episode 3 firmy Olimp czy ułatwiający trawienie preparatach, np. FA Digestion Formula.

Więcej o substancjach wspomagających trawienie przeczytasz TUTAJ.

Napisz komentarz