Suplementy przedtreningowe (cz. 1)

Większość sportowców przykłada dużą wagę do tego, co spożywa po treningu. Istotnie – posiłek potreningowy jest szczególnie ważny, jeśli chodzi o prędkość regeneracji całego organizmu, zwłaszcza mięśni, oraz odnowę glikogenu mięśniowego. Jakość treningu zależy już jednak od tego, jak przygotujemy organizm do wysiłku i czym nakarmimy go przed wysiłkiem fizycznym. Warto wiedzieć, jak przygotować zbilansowany posiłek przedtreningowy oraz jakie suplementy przedtreningowe pozwolą wyciągnąć z naszego organizmu 200% podczas treningu!

Posiłek przedtreningowy

Posiłek przedtreningowy jest niezwykle ważnym elementem w jadłospisie sportowca – od zawartości w nim składników odżywczych zależy, czy mięśnie będą miały wystarczającą dużo energii, by sprostać obciążeniom treningowym, a mięśnie zyskają dobrą ochronę antykataboliczną. Optymalny posiłek przedtreningowy powinien zawierać ok. 60-80 gramów węglowodanów i 30 gramów białka. Trzeba go spożyć na ok. 1-1,5 godziny przed planowanym treningiem.

salmon-518032_1920 Posiłek przedtreningowy powinien składać się przede wszystkim z węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym, zapewniających długotrwałe uwalnianie energii przed i na treningu. Zastosowanie w posiłku przedtreningowym węglowodanów prostych o wysokim IG sprawi, że w organizmie nastąpi gwałtowny wyrzut insuliny do krwi i szybki spadek cukru – może to doprowadzić do sytuacji, w której energia ze spożytego pokarmu zostanie uwolniona przed treningiem, a na treningu mięśniom najzwyczajniej zabraknie siły i trening nie będzie tak wydajny, jak być powinien. W skrajnych przypadkach może dojść do hipoglikemii i omdlenia na treningu!

Niezmiernie istotna jest również jakość białka, które przyjmiemy wraz z posiłkiem przedtreningowym. Powinno być to białko lekkostrawne (np. drób, ryby, jaja), nieobciążające żołądka, a przy tym zapewniające dobrą ochronę antykataboliczną i wprowadzające organizm w stan anaboliczny. Posiłek przedtreningowy powinien zawierać śladowe ilości tłuszczu – tłuszcz utrudnia trawienie i może powodować zaburzenia w odpowiednio szybkim przyswajaniu składników odżywczych, przez co spożyte węglowodany i białko mogą nie spełnić do końca swojej roli.

Zamiast posiłku – gainer

Jeśli nie mamy czasu na przygotowanie i spokojne spożycie posiłku przed treningiem, można zastąpić go porcją gainera. Najlepiej, jeśli wraz z porcją gainera dostarczymy do organizmu 30 gramów szybko trawionego białka i 60-80 gramów węglowodanów o niskim i średnim indeksie glikemicznym, bez cukru.

Trec MASS XXL 2000gNajlepsze proporcje składników odżywczych – ok. 30 gramów białka i od 60 do 80 gramów węglowodanów dostarczają gainery 100% Beef Muscle Scitec Nutrition czy Mass XXL Trec Nutrition. Dobrym rozwiązaniem jest również zmieszanie płatków owsianych z dobrej jakości, szybko trawioną odżywką białkową, np. izolatem białka serwatkowego. Zamiennik posiłku, oparty na odżywkach białkowych i białkowo-węglowodanowych, najlepiej spożyć na ok. 40 minut przed planowanym treningiem, bowiem składniki odżywcze z suplementów trawią się i wchłaniają szybciej, niż te dostarczane wraz z tradycyjnym posiłkiem.

Napisz komentarz