Suplementy na stawy (cz. 1)

Bóle stawów są częstą przypadłością, występującą u sportowców. Żaby zapobiegać występowaniu przeciążeń i bolesnościom, sportowcy prewencyjnie stosują niesteroidowe leki przeciwzapalne. Mimo, że są one dość skuteczne, to mogą wywoływać skutki uboczne – najgroźniejszym jest znaczne spowolnienie regeneracji tkanek, w tym tkanek wiązadeł, ścięgien, stawów oraz mięśni. Nic więc dziwnego, że sportowcy szukają preparatów, które rozwiązałyby ich problemy ze stawami, a jednocześnie nie pociągały za sobą groźnych skutków ubocznych.

Powody uszkodzeń stawów
Sportowcy to osoby aktywne fizycznie. W wyniku intensywnego wysiłku fizycznego dochodzi nie tylko do przeciążenia stawów, ale również do ich uszkodzeń i zredukowania części składowych stawów. Bez właściwego zregenerowania stawów dochodzi do ich zużycia, co wpływa na zmniejszenie stabilności i amortyzacji stawów, a w konsekwencji pojawia się ból i wzrasta ryzyko niebezpiecznej kontuzji.

Regeneracja stawów
Istnieje kilka środków, które pozwalają usprawnić działanie stawów, jednocześnie działając ochronnie i przeciwbólowo. Suplementy na stawy zaliczane do najskuteczniejszych to: glukozamina, chondroityna, MSM, żelatyna, kwasy tłuszczowe, kremy rozgrzewające oraz krzem.

Glukozamina
Glukozamina jest substancją będącą częścią składową glikozaminoglikanów, stanowiących wraz z kolagenem podstawowy składnik tkanki chrzęstnej, ścięgien i wiązadeł. U osób, które trenują często i intensywnie, wzrasta zapotrzebowanie na glukozaminę, którą należy dostarczać organizmowi na drodze suplementacji.

Działanie glukozaminy jest wieloaspektowe:
– stymuluje wytwarzanie tkanki chrzęstnej;
– chroni tkankę chrzęstną przed niszczeniem;
– zwiększa produkcję kwasu hialuronowego, który konserwuje i uelastycznia stawy, dzięki czemu są one dłużej sprawne i właściwie odżywione;
– łagodzi objawy zapalenia stawów (artretyzm).

Jak wynika z przeprowadzonych badań, oddziaływanie glukozaminy na chrząstkę jest bardzo silne. Glukozamina wykazuje działanie opóźniające pojawienie się artretyzmu, a także łagodzi bóle stawowe. Substancja ta pozwala również poprawić o 24% zdolność poruszania się u osób cierpiących na zapalenie stawów kolanowych. Dla porównania stosowanie placebo zmniejszyło zdolność poruszania się aż o 9%. Suplementacja glukozaminą utrzymuje również na stałym poziomie wielkość przestrzeni międzystawowej, dzięki czemu skutecznie zapobiega pojawianiu się zwyrodnienia stawów.

Glucosamine Trec Nutrition 180 kaps.

Pomimo tego, że glukozamina przyjmowana doustnie charakteryzuje się wysokim stopniem wchłanialności (na poziomie 90%), to zaledwie 0,4% dociera do stawów. Żeby w maksymalny sposób wykorzystać dobroczynne działanie glukozaminy, zaleca się stosować oprócz suplementacji doustnej również kremy. Stosowanie maści na bazie glukozaminy pozwala zmniejszyć ból stawów o połowę w porównaniu z maścią zawierającą placebo.

Glukozaminę można kupić pod różnymi postaciami – zwykle są to siarczan glukozaminy, chlorowodorek glukozaminy oraz N-acetyloglukozamina. Zalecana pojedyncza dawka glukozaminy wynosi 500 miligramów, co przekłada się na ok. 750 miligramów siarczanu glukozaminy. Warto o tym pamiętać w trakcie suplementacji.

Ze względu na swoje skuteczne działanie, glukozamina jest substancją aktywną często włączaną w skład suplementów na stawy. Monosuplementem z glukozaminą jest np. Glucosamine Trec Nutrition. Zwykle jednak glukozamina spotykana jest w wieloskładnikowych preparatach wspomagających działanie i regenerację stawów, z których najbogatszy skład mają Animal Flex Universal Nutrition, Flexagen Forte Olimp Sport Nutrition czy Flexit Drink Nutrend.

Czytaj również: Suplementy na stawy (cz. 2)

Napisz komentarz