Suplementy na pompę mięśniową

Pompa mięśniowa to lubiany przez sportowców stan potreningowy, spowodowany napływem do mięśni krwi, która tymczasowo powoduje zwiększenie ich objętości, a także powiększenie obwodów. Jak się jednak okazuje, pęcznienie komórek ma wpływ nie tylko na wygląd sylwetki, ale również prędkość przyrostu masy mięśniowej!

Pompa mięśniowa – fizjologia

Pojawienie się pompy mięśniowej po zakończeniu wysiłku fizycznego jest efektem ciężkiego treningu siłowego, w wyniku którego następuje zamknięcie się żył odprowadzających krew z trenowanych mięśni przy jednoczesnej normalnej pracy tętnic doprowadzających krew do muskułów. Gromadząca się w żyłach krew przepływa do naczyń włosowatych (najdrobniejszych naczynek układu krwionośnego), skąd przenika do komórek mięśniowych wypełniając je krwią, co powoduje ich pęcznienie.

man-1146028_640Pompę osiąga się zwykle w wyniku intensywnego wysiłku fizycznego – najlepsze efekty związane z wywołaniem potężnej pompy dają ćwiczenia wykonywane jednostajnie i nieprzerwanie, które powodują długotrwałe napięcie mięśniowe przez dłuższy czas . Pozwalają one niemal całkowicie zahamować przepływ krwi w żyłach, co powoduje niesamowicie silną pompę mięśniową. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie treningu Kaatsu, który zakłada wykorzystanie przy wykonywaniu ćwiczeń specjalnych opasek uciskowych, które zakłada się powyżej grupy mięśni, które aktualnie trenujemy. Jest to bezpieczna i skuteczna metoda zapewniająca zatrzymanie krwi w naczyniach włosowatych mięśni, napęcznienie komórek i efekt pompy mięśniowej.

Znakomite rezultaty można osiągnąć stosując także trening siłowy, zakładający wykonywanie większej ilości powtórzeń z mniejszym obciążeniem. Takie ćwiczenia fizyczne intensyfikują zachodzący w organizmie proces glukoneogenezy, w trakcie którego glukoza zostaje przekształcona w potrzebną pracującym mięśniom energię – więcej siły oznacza więcej wytrzymałości, a co za tym idzie możliwość wykonania większej ilości spięć, które redukują odprężenie mięśni i również pozwalają na efektywne zatrzymanie krwi w żyłach. Zwiększona ilość kwasu mlekowego produkowanego w procesach glukoneogenezy powoduje dodatkowe odwodnienie mięśni, dzięki czemu efekt ich nadmiernego ukrwienia staje się jeszcze lepiej widoczny!

Co daje pompa mięśniowa?

Pompa mięśniowa przynosi nie tylko wizualne powiększenie muskułów, choć wielu sportowców widzi w niej jedynie sposób na poprawę estetyki sylwetki. Okazuje się jednak, że organizm może reagować na pęcznienie komórek jako r swego rodzaju zagrożenie dla ich stabilności, które może doprowadzić do ich dekompozycji i zniszczenia. Żeby zapobiec całkowitej degradacji, komórki mięśniowe aktywizują syntezę nowych białek, co przekłada się na jeszcze silniejszy wzrost mięśnia.

W wyniku napełnienia się krwią, komórki mięśniowe znacznie zwiększają swoją objętość. Powoduje to wzmożoną hipertrofię mięśni i wysłanie do mózgu informacji o konieczności nasilenia procesów anabolicznych w wyniku zmian zachodzących w obrębie komórek mięśniowych. Mechanizm ten podobny jest do działania kreatyny, która również wzmaga anabolizm przez pęcznienie komórek mięśniowych (przez napełnienie je wodą) i ich pęcznienie, co wywołuje reakcje wzrostowe.

Suplementacja wspomagająca pompę

aakg trec w kapsułkachPowszechnie utarło się, że pompę mięśniową wywołują przede wszystkim boostery tlenku azotu – arginina oraz cytrulina. Rzeczywiście, powodują one powiększenie światła naczyń krwionośnych, dzięki czemu mogą przyczyniać się do szybszego i efektywniejszego napełnienia komórek mięśniowych krwią. Preparatem łączącym obie te substancje jest chociażby AAKG Mega Hardcore. Z kolei najwięcej argininy dostarczymy sobie za pomocą dziennej porcji produktu A-AKG Fitness Authority, gdzie znajdziemy blisko 6 gramów alfa-ketoglutaranu L-argininy.

nitrobolon w proszkuBoostery NO to nie jedyne suplementy, jakie możemy wykorzystać w celu wzmocnienia efektu pompy mięśniowej. Znakomite rezultaty przynosi również suplementacja kreatyną – zwiększenie objętości komórek mięśniowych przez jednoczesne napełnienie ich wodą i krwią to doskonałe rozwiązanie, dzięki któremu odczujemy naprawdę silny wzrost obwodów! Połączenie kreatyny i NO-boosterów można znaleźć w takich suplementach, jak Crea Shot 2.0, Nitrobolon, Nitrobolon Energizer, Crea 7even FitMax, Crea Elite czy Creatine Black MP.

Nieco mniej znaną substancją, mogącą potęgować efekt pompy mięśniowej, jest betaina. Występująca w niewielkich ilościach w komórkach mięśni, chroni je przed odwodnieniem i działa analogicznie jak kreatyna, powodując zatrzymanie wody w mięśniach oraz nasilenie ich hipertrofii przez zwiększenie syntezy białek mięśniowych. Wszystkie te trzy składniki: NO-boostery, kreatynę oraz betainę znaleźć można w zaawansowanym stacku kreatynowym Size Grow – suplemencie, który da twoim mięśniom jeszcze silniejszy bodziec do wzrostu!

Czytaj też: Jabłczan cytruliny

Napisz komentarz