Suplementy a zaburzenia układu trawiennego (cz. 2)

Kserostomia

Kserostomia to tzw. zespół suchości jamy ustnej. Występuje ona zwykle jako efekt zmniejszenia napływu śliny do ust. Kserostomia powoduje nie tylko trudności w przełykaniu napojów, ale również zaburza rytm oddechu, w wyniku czego może dojść do spadku wydolności fizycznej.

Suchość w jamie ustnej wywołuje kilka czynników. Do najważniejszych należą:
– stres, który powoduje zmniejszenie ilości śliny napływającej do ust;
– oddychanie ustami, które przyspiesza proces wysychania śluzówki;
– brak dwuwęglanu sodu – jest to jon zasadowy, bez którego w ustach zaczyna panować kwaśne pH; kwasowość śliny powoduje wzrastające uczucie suchości w ustach;
– odwodnienie, które powoduje zmniejszenie ilości wytwarzanej śliny.

Istnieje kilka sposobów, pozwalających zapobiegać powstawaniu kserostomii. Przede wszystkim, należy dbać o odpowiednie nawodnienie ust. W tym celu dobrze jest regularnie spożywać napoje zarówno przed, jak i w trakcie wysiłku. Najlepiej jest sięgać po wodę oraz unikać kwaśnych napojów, które powodują obniżenie poziomu kwasowości w ustach. Doraźnie w przypadku kserostomii pomaga żucie gumy, które nie tylko wzmaga wydzielanie śliny, ale również pomaga się zrelaksować.

Nudności

Nudności są zwykle wynikiem przyjmowania przez sportowca zbyt małej ilości wody. Niedostateczne nawadnianie oraz niski poziom sodu w organizmie to częste problemy pojawiające się przy nieodpowiedniej diecie stosowanej przez sportowca, szczególnie uprawiającego trening wytrzymałościowy. Jak wynika z doświadczeń, wykształcenie nawyku właściwego nawadniania ciała pozwala w sposób zupełny pozbyć się problemów nudności.

Refluks żołądkowo-przełykowy

Refluks żołądkowo-przełykowy bywa popularnie nazywany zgagą. Szacuje się, że dolegliwość ta dotyka ok. 60% wszystkich sportowców, a jej objawy nasilają się w wyniku intensywnego wysiłku fizycznego. RŻP objawia się pieczeniem za mostkiem oraz uczuciem palenia w przełyku, które jest wynikiem przerzucenia kwasu żołądkowego właśnie do tej części układu trawiennego. Nie można bagatelizować żadnych objawów RŻP, bowiem refluks może być symptomem dużo groźniejszych chorób, atakujących organizm.

Pojawienie się RŻP uzależnione jest w dużej mierze intensywności i czasu trwania treningu. Najczęściej RŻP pojawia się podczas treningu siłowego, biegu lub przy uprawianiu sportu w pozycji siedzącej (np. kolarstwo). RŻP często dotyka sportowców, bowiem jego objawy nasilają się na skutek zmniejszenia ukrwienia jelit oraz zwiększenia tempa trawienia pokarmów na skutek intensywnego wysiłku fizycznego.

Na występowanie RŻP duży wpływ ma również rodzaj i jakość przyjmowanych przez sportowca posiłków. Refluks pojawia się częściej po spożyciu pokarmów bogatych w błonnik pokarmowy, białka oraz tłuszcze. Szczególnie często dotyka on osoby spożywające sok pomarańczowy, duże ilości kofeiny, alkohol, a także napoje bogate w sól. Pojawianiu się RŻP może zapobiec żucie gumy.

Suplementy a zaburzenia układu trawiennego (cz. 1)

Napisz komentarz