Siła granatu

Rozwój naszej wiedzy o suplementacji, zdrowym żywieniu i substancjach wpływających pozytywnie na organizm sprawił, że coraz częściej sięgamy po naturalne, zdrowe produkty, będące bogatym źródłem wartościowych składników odżywczych. Jednym z hitowych “wynalazków” ostatnich lat jest granat, który zupełnie niedawno na nowo odkryto i zaczęto chętnie wykorzystywać zarówno w celu poprawia zdrowy i urody, jak również kondycji i osiągnięć sportowych.

Owoc granatu – właściwości

pomegranate-74256_640Owoc granatu znany był już w czasach starożytnych jako silny afrodyzjak, wzmacniający libido oraz siłę. Współcześnie wielu naukowców próbowało i próbuje nadal potwierdzić te najbardziej znane właściwości granatu, przeprowadzając liczne doświadczenia na ludziach i na zwierzętach.

Jedno z takich badań, polegające na codziennym podawaniu mężczyznom cierpiącym na zaburzenia erekcji soku z granatu, udowodniło, że sok z tej rośliny pomaga poprawić parametry erekcji oraz jakość życia seksualnego i to aż u blisko 50% badanych! Jest to niewiele słabsze działanie niż wyniki eksperymentów przeprowadzonych z użyciem testosteronu. To jednak nie wszystko – pozostając wciąż w sferze oddziaływania na libido warto wspomnieć o innym badaniu przeprowadzonym na szczurach które udowodniło, że sok z granatu może znacząco przyczyniać się podniesienia masy jąder, a także wzrostu poziomu testosteronu i to o blisko 30%! Podobne wyniki udało się osiągnąć sprawdzając wpływ soku granatu na te parametry u ludzi – jak się okazało, w wyniku dwutygodniowej suplementacji poziom tego najsilniejszego hormonu anabolicznego wzrósł u badanych o 16-30%!

Zwiększając produkcję i stężenie testosteronu we krwi, sok z owocu granatu wydatnie przyczynia się do zwiększenia siły i objętości masy mięśniowej, a także wpływa pozytywnie na prędkość regeneracji potreningowej. Takie działanie również udowodniły badania przeprowadzone na osobach aktywnych fizycznie, u których – w wyniku suplementacji sokiem z granatu – zwiększeniu uległa siła napięcia mięśni, tempo regeneracji potreningowej oraz szybciej można było odnotować rozwój siły mięśniowej.

Na tak silne działanie owocu granatu na organizm wpływa fakt, iż jest to niezwykle silny booster nie tylko testosteronu, ale również dehydroepiandrosteronu (DHEA), działającego w podobny sposób jak testosteron, oraz substancja powodująca wzmożoną produkcję tlenku azotu. Połączenie tych trzech silnie anabolicznych substancji umożliwia maksymalny przyrost nowych białek mięśniowej i intensywną regenerację włókien mięśniowych przez nasilanie produkcji komórek satelitarnych w mięśniach, a także zwiększa siłę i masę muskulatury.

Innej przyczyny tak silnego działania soku z owoców granatu na rozwój masy i siły mięśniowej należy upatrywać we właściwościach tego związku, związanych z obniżaniem poziomu kortyzolu w organizmie. Jest to jeden z najsilniejszych hormonów katabolicznych, który w głównej mierze jest odpowiedzialny za osłabienie możliwości anabolicznych organizmu – regularne spożywanie soku z owoców granatu może wpłynąć na zmniejszenie jego ilości w organizmie, co przekłada się na poprawę kondycji i możliwości psychofizycznych.

Wykorzystanie soku z owoców granatu

Ze względu na swoje wielotorowe działanie, sok z owocu granatu jest coraz chętniej wykorzystywany przez różne grupy osób w różnorakich celach. Mężczyźni pragnący poprawić jakość swojego życia seksualnego mogą stosować ten środek jako skuteczny booster testosteronu, substancję poprawiającą jakość nasienia, zwiększającą libido oraz pomagającą uporać się z problemami z erekcją. Z kolei osoby aktywne fizycznie docenią owoc granatu jako środek zwiększający poziom hormonów anabolicznych i znacząco (o ponad 30%) obniżający poziom kortyzolu, co przekłada się na możliwość szybszej budowy masy mięśniowej, siły oraz intensyfikację regeneracji potreningowej włókien mięśniowych.

Właściwości owocu granatu dostrzegli już również producenci odżywek dla sportowców, którzy zaczęli dodawać tę substancję do swoich witalizujących formuł – w takim celu sproszkowanego owocu granatu użyto chociażby we wzmacniającej formule Wianabol Pack 2.0 BioTech USA. Często owoc granatu, standaryzowany na wysoką dawkę kwasu elagowego, współtworzy też formuły protestosteronowe, takie jak T-100 Hardcore Olimp czy Testovarin Biogenix.

Napisz komentarz