Rola sodu w trakcie treningu

Sód jest pierwiastkiem, który występuje w organizmie w niewielkich ilościach. Mogłoby się wydawać, że jego znaczenie nie jest zbyt duże. Okazuje się jednak, że sód pełni bardzo ważną rolę, wiążąc wodę między komórkami i pod skórą. Steruje on również równowagą elektrolitów. Zarówno woda, jak i związki mineralne, są często tracone w wyniku intensywnego wysiłku fizycznego. Jakie skutki może przynieść zmniejszenie ilości sodu w organizmie?

Działanie sodu
Sód jest pierwiastkiem, który jest tracony z organizmu wraz z wodą. Sód tracony jest głównie z potem – jego stężenie to od około 1 do nawet 4 gramów w litrze potu. Wyrównywanie strat traconych makro- i mikroelementów jest jednym z wyzwań, jakie stoją przed osobami uprawiającymi aktywność fizyczną.

Sód jest bardzo ważny dla organizmu z wielu względów. Przede wszystkim, sód jest odpowiedzialny za prawidłową pracę mięśni. Przy krótkim treningu brak sodu nie powinien grozić poważniejszymi konsekwencjami, jednakże przy dłuższych ćwiczeniach braki sodu w organizmie mogą objawiać się przez częstsze występowanie skurczów mięśni. Sód znacząco zwiększa również wytrzymałość. Co ciekawe, u wyczynowych sportowców zmniejszają się straty sodu w wyniku pocenia. Nie oznacza to jednak, że należy zaniedbywać suplementację sodem, ponieważ im mniejsza ilość sodu w organizmie, tym słabsze wyniki sportowe.

Brak sodu w organizmie
Wraz z wysiłkiem fizycznym z organizmu tracimy nie tylko wodę, ale również inne substancje, w tym sód. Konsekwencją długotrwałych braków sodu w organizmie jest nie tylko szybsze męczenie się czy nieprawidłowa praca mięśni, objawiająca się występowaniem skurczów. Dużo groźniejsze może być zmniejszenie pragnienia – przez brak sodu w organizmie sportowcy nieświadomie narażają się na długotrwałe odwodnienie, które może być bardzo groźne w skutkach!

Trzeba pamiętać, że picie samej wody nie wystarczy, by uzupełnić w organizmie sól. Woda posiada dużo niższe stężenie minerałów (w tym sodu) oraz mniejsze ciśnienie osmotyczne niż płyny ustrojowe. Podczas intensywnego wysiłku fizycznego zamiast wody lepiej stosować napoje izotoniczne, w których stężenie elektrolitów jest najbardziej zbliżone do osmolarności osocza. Napoje izotoniczne powinny posiadać w swoim składzie ok. 1.7-2.9 gramów soli na litr napoju. Większa ilość soli może przynieść odwrotny efekt od zamierzonego – sód w dużych ilościach ma działanie odwadniające, a także przyspiesza wydalanie potasu z organizmu.

Napisz komentarz