Rodzaje karnityny

Karnityna jest jedną z najskuteczniejszych substancji wspomagających odchudzanie oraz ułatwiających wykorzystanie tłuszczu w celach energetycznych. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów zawierających karnitynę – różnią się one nie tylko formą czy stężeniem substancji aktywnej, ale również jej rodzajem. Czy to, w jakiej formie dostarczamy karnitynę do organizmu, ma wpływ na skuteczność naszej suplementacji? Zobacz, czym charakteryzują się najczęściej stosowane w suplementach diety rodzaje karnityny!

L-karnityna (karnityna-baza, karnityna w wolnej formie)

karnityna w płynieTo zdecydowanie najczęściej spotykany w suplementach rodzaj karnityny. Wolna forma tej substancji jest również tą, w jakiej występuje ona naturalnie w ludzkim organizmie. Podana w postaci suplementu diety jest formą doskonale biodostępną, ale charakteryzującą wyjątkowo niską trwałością w kwaśnym środowisku żołądkowym. Dla optymalnych efektów należy przyjmować dawki L-karnityny, wahające się w granicach 500-2000 miligramów na dobę. Czystą L-karnitynę można znaleźć w takich suplementach, jak np. L-Carnitine 3000 Xtreme Olimp, L-Carnitine Gold Trec Nutrition czy L-Carnitine 600 ActivLab.

Winian karnityny (LCLT)

karnityna trec w kapsułkachJest to kompleks zawierający L-karnitynę połączoną z kwasem winowym – organiczną substancją, która w znaczący sposób stabilizuje molekuły karnityny. Sam kwas winowy dodatkowo potęguje działanie karnityny, bowiem znacząco zmniejsza wchłanianie glukozy z przewodu pokarmowego i ogranicza jej odkładanie w postaci zapasowej tkanki tłuszczowej. Winian L-karnityny jest polecany dla osób, których celem jest nie tylko redukcja tkanki tłuszczowej, ale również poprawa wydolności i siły. Dzienna dawka preparatu bazującego na winianie karnityny powinna wynosić ok. 1000-4000 miligramów. Czystego winianu karnityny dostarczają takie preparaty, jak np. L-Carnitine 1500 Extreme Olimp, L-Carnitine 3000 Trec Nutrition czy L-Carnitine Xplode Powder.

Acetylo L-karnityna (ALC, ALCAR)

To acetylowana L-karnityna, odznaczająca się znacznie lepszą niż pozostałe formy karnityny stabilnością chemiczną, a także znakomitą dostępnością, również dla tkanki nerwowej. Działa silnie neuroprotekcyjnie i antyoksydacyjnie, jest również jednym z prekursorów w produkcji acetylocholiny – ważnego neuroprzekaźnika. Ze względu na swoje złożone, kompleksowe działanie, acetylo L-karnityna polecana jest sportowcom, których celem jest nie tylko redukcja tkanki tłuszczowej, ale również efektywne wykorzystanie kwasów tłuszczowych do produkcji energii, stąd znajduje zastosowanie zwłaszcza tam, gdzie ma miejsce długotrwały, wyczerpujący siły psychofizyczne wysiłek sportowy (np. w trakcie treningu sportów walki). Dla najskuteczniejszego działania poleca się przyjmowanie ok. 630-2500 miligramów acetylo L-karnityny na dobę. Monosuplementem diety bazującym na czystej acetylo L-karnitynie jest Acetyl L-Carnitine ALC od Scitec Nutrition. ALCAR jest również często spotykanym dodatkiem w matriksach karnitynowych, takich jak np. Carni Elite czy Carnitine Core Liquid MP.

Propionyl karnityny (PLCAR, GPLC)

karnityna muscle pharmJest to estryfikowana forma karnityny – połączenie wolnej postaci karnityny z propionylem pozwoliło uzyskać postać karnityny o wyższym stopniu biodostępności i stabilności cząsteczki, niż w przypadku czystej L-karnityny w wolnej formie. Jak udowodniły badania, propionyl L-karnityny znacznie skuteczniej oddziałuje na układ krwionośny i sercowy, łagodząc ewentualne problemy wynikłe z nieregularnego przepływu krwi w trakcie wysiłku fizycznego. Forma ta polecana jest przede wszystkim tym sportowcom, których celem jest zachowanie optymalnej wydolności i wydajności przez cały okres trwania treningu. Propionyl L-karnityny należy przyjmować w dawce ok. 1000-4000 miligramów na dobę. Propionyl L-karnityny współtworzy formułę suplementu Carnitine Core Liquid Muscle Pharm.

Fumaran karnityny

Podobnie jak winian karnityny, również ten rodzaj karnityny jest połączeniem L-karnityny w wolnej formie z kwasem organicznym, tym razem fumaranowym. Substancje te działają ze sobą synergicznie, potęgując efekty procesów energotwórczych, zachodzących w organizmie. Działanie fumaranu karnityny sprawia, że forma ta znakomicie sprawdzi się u sportowców, których wysiłek cechuje się niską intensywnością, ale długim czasem trwania. Standardowo stosuje się ok. 1000-3000 mg fumaranu karnityny na dobę. Fumaran karnityny stanowi jedną z form karnityny w matriksie L-Carnitine 1000 BioTech USA.

Chlorowodorek karnityny

Dzięki połączeniu L-karnityny oraz chlorowodorku, udało się stworzyć jeszcze lepiej rozpuszczalną w płynach formę karnityny, która pozwala szybko wysycić krwiobieg i mięsnie tą cenną substancją. Czysty chlorowodorek L-karnityny można znaleźć w preparacie Lipo-6 Carnitine, a także w postaci dodatku do matriksu kreatynowego Carnitine Elite Scitec Nutrition.

Artykuły powiązane: Czym jest i jak działa karnityna?

Napisz komentarz