Pytania czatowe (cz. 8)

Czy jako pierwsze białko może być mieszanka białka sojowego i serwatkowego czy nie za bardzo??
Może być. Takie mieszanki to pełnowartościowa odżywka białkowa, tańsza od suplementów zawierających jedynie białko serwatkowego lub w ogóle zwierzęce, stąd niezwykle popularna zwłaszcza u młodych, początkujących kulturystów. Kupując odżywkę z dodatkiem jakiegokolwiek białka roślinnego, również sojowego, należy tylko mieć na uwadze, że ten rodzaj proteiny może powodować problemy ze strony układu trawiennego.


Coś na regenerację bym potrzebował i ewentualnie masę. Jestem po cyklu z kreatyną.
Suplementem, który świetnie łączy działanie anaboliczne ze wspomaganiem regeneracji, jest l-glutamina. To suplement polecany przede wszystkim kulturystom, których celem są przyrosty masy mięśniowej i siły – odżywka ta powoduje wzmożoną syntezę białek, a także chroni glikogen mięśniowy, w związku z czym więcej pozostaje go w organizmie po wysiłku, dzięki czemu regeneracja rezerw energetycznych trwa znacznie krócej. Najlepsze efekty daje przyjmowanie glutaminy zmieszanej z węglowodanami prostymi (cukrami) po treningu – zaobserwować można wtedy szybszą regenerację siły oraz wytrzymałości. Glutamina wpływa pozytywnie także na procesy trawienne i stan mikroflory jelitowej, co pośrednio przyczynia się również do poprawy odporności.


Witam, jakie suplementy powinno się zażywać przed treningiem, a jakie po?
Przed wysiłkiem można stosować suplementy przedtreningowe, które pobudzą i lepiej przygotują organizm do wysiłku fizycznego, czego efektem będzie wydajniejszy trening. Po treningu polecam stosowanie BCAA i CARBO. BCAA nasili anabolizm i znacznie zahamuje katabolizm mięśniowy, który w wyniku mikrourazów oraz działania wolnych rodników może nasilać się zwłaszcza po treningu. W połączeniu z węglowodanami, BCAA pozwala maksymalnie efektywnie wykorzystać okno anaboliczne pojawiające się po treningu, a także znacznie skróci czas odnowy rezerw energetycznych i regenerację tkanki mięśniowej.


Witam, mam pytanie. Jak długo można stosować l-glutaminę? Skończyłem cykl z kreatyną, odczekam 2 miesiące i zacznę od nowa czy mogę stosować dalej l-glutaminę z BCAA i do tego HMB?
Tak, glutaminę i BCAA można stosować w długim okresie czasu. Przy odpowiednio dobranej diecie codziennej suplementacji nie trzeba uzupełniać o dodatkowe źródła aminokwasów całodziennych, takie jak odżywki białkowe czy aminokwasowe – samo przyjmowanie aminokwasów rozgałęzionych i glutaminy powinno wystarczyć do podtrzymania rezultatów cyklu kreatynowego.


Co powiesz o HMB? Czy warto brać?
HMB jest metabolitem leucyny, którego działanie polega na przeciwdziałaniu katabolizmowi, nasilaniu procesów anabolicznych oraz redukcji tłuszczu. Według mnie preparat ten jest wartościowym uzupełnieniem każdej diety i ćwiczeń, które mają na celu budowę beztłuszczowej masy mięśniowej bądź redukcję z zachowaniem wypracowanej wcześniej muskulatury. Największą zaletą stosowania HMB jest fakt, że do tej pory nie wykryto żadnych skutków ubocznych związanych z jego suplementacją. Jednym z najlepszych preparatów z HMB jest suplement HMB Formula Caps firmy Trec, który polecam.


Witam, ćwiczę już 1.5 roku , po roku siłowni po raz pierwszy użyłem kreatyny była to kreatyna Olimpu monohydrat. Cykl trwał 35 dni, 2 tygodnie po owym cyklu rozpocząłem cykl jabłczanem cm3 który trwał 30 dni. Problem polega na tym że po pierwszym cyklu przytyłem 5 kg natomiast po cyklu z cm3 ledwo 1 kg i nie zanotowałem prawie żadnego przyrostu siły pomimo diety i odpowiedniego treningu. Czym może być spowodowany tak mały przyrost efektów???
Witam. Im większy staż na siłowni, tym trudniej o kolejne efekty. To normalne, że pierwszy cykl jest najlepszy. To samo tyczy się trenowania bez suplementacji, w pierwszy rok można zrobić lepsze postępy niż w 3 kolejnych latach. Warto również pamiętać, że nasze organizmy różnią się od siebie, a efekt przy stosowaniu tych samych środków w jednakowych dawkach może być różny u różnych osób – polecam w związku z tym próbowanie cyklów z różnymi formami kreatyny tak, żeby dobrać najskuteczniejszy suplement dla siebie.

Napisz komentarz