Naturalne spalacze na masie

Każdy, kto choć przez chwilę na poważnie interesował się tematem ćwiczeń i diety wie, że budowanie masy mięśniowej i robienie rzeźby to dwa odrębne procesy, które nie mogą zachodzić równolegle, bowiem cechują je zupełnie odmienne założenia żywieniowe oraz rodzaj wysiłku fizycznego, jaki należy zastosować w celu optymalizacji efektów. Wiele osób zastanawia się jednak, czy istnieją substancje, które działają wspomagająco na rozbudowę muskulatury, a jednocześnie wpływają pozytywnie na redukcję tkanki tłuszczowej. Badania naukowe udowodniły, że właściwości takie wykazują chociażby aminokwasy BCAA czy kwasy tłuszczowe omega-6. Grupa ta obejmuje jednak znacznie szerszy zakres substancji aktywnych, znanych do tej pory głównie ze swojego działania redukującego tłuszcz, które mogą okazać się przydatne również wtedy, kiedy naszym celem jest budowa masy mięśniowej. Spalacze na masie mogą okazać się szczególnie efektywne przede wszystkim u osób rozpoczynających profesjonalne treningi, bowiem u nich rozrost tkanki mięśniowej może prowadzić do jednoczesnego zmniejszania się otłuszczania organizmu.

Ekstrakt z herbaty

green tea ostrovit

Czysty ekstrakt z zielonej herbaty Green Tea 1000 OstroVit w tabletkach.

Wyciąg z herbaty zielonej i białej stanowi często spotykany roślinny komponent, stanowiący wartościowy dodatek w suplementach o działaniu termogenicznym i wspomagającym utratę tkanki tłuszczowej. Wiele badań naukowych udowodniło, że zawarte w ekstrakcie z herbaty katechiny – zwłaszcza najsilniej działający galusan epigallokatechiny – pomagają zahamować aktywność enzymów odpowiedzialnych za odkładanie się tłuszczu zapasowego, a także hamują rozmnażanie i dojrzewanie komórek tłuszczowych (adipocytów). Regularne przyjmowanie ekstraktu herbacianego pozwala również obniżyć masę tkanki tłuszczowej, zmniejszyć obwód talii i bioder, a także poprawić indeks masy ciała (BMI). U osób aktywnych fizycznie, jednocześnie przyjmujących ekstrakt z zielonej herbaty, wzrósł poziom spalania tkanki tłuszczowej, a także całkowity udział tłuszczu w procesie produkcji energii.

Ekstrakt z herbaty niewątpliwie wykazuje działanie wspomagające redukcję tkanki tłuszczowej. W toku badań naukowych okazało się, że wyciąg z tej rośliny ma bardziej wszechstronne działanie, może bowiem kompleksowo przyczynić się do poprawy wyglądu sylwetki, chroniąc i regenerując tkankę mięśniową. Wiele badań naukowych potwierdziło, że ekstrakt z herbaty – zwłaszcza EGCG – działa podobnie jak testosteron, aktywując procesy regeneracyjne zachodzące w tkance mięśniowej, zmniejszając ilość kortyzolu oraz bolesność potreningową mięśni, a także powodując wzrost siły mięśni.

Kapsaicyna (ekstrakt z papryki rocznej)

Dużych ilości kapsaicyny dostarczy termogenik Olimp Thermo Speed Hardcore.

Kapsaicyna to substancja, którą pozyskuje się z ekstraktu z papryki rocznej. Stanowi ona częsty dodatek w suplementach odchudzających o silnym, termogenicznym działaniu. Liczne badania naukowe potwierdziły niezwykle skuteczny wpływ kapsaicyny na podnoszenie ciepłoty ciała oraz związane z tym procesem zwiększenie wydatku energetycznego organizmu i szybsze spalanie tłuszczu, co pomaga nie tylko redukować tłuszczową masę ciała, ale również utrzymać wagę na stałym, niskim poziomie. Okazuje się jednak, że kapsaicyna to kolejna substancja, której działanie redukcyjne jest doskonale znane, rzadko wiąże się ją jednak z poprawą wyglądu sylwetki. W toku badań naukowych udowodniono, że skutecznie zwiększa ona przerost mięśni nawet niepoddanych przeciążeniu, a także chroni przed ich zanikiem w przypadku braku możliwości podjęcia ćwiczeń fizycznych (np. na skutek choroby).

CLA (sprzężony kwas linolowy)

cla w żelowych kapsułkach

Koncentrat sprzężonego kwasu linolowego o wysokim stopniu stężenia czystego CLA.

Sprzężony kwas linolowy (CLA) jest uznawany za spalacz tłuszczu oraz substancja wpływająca pozytywnie na zdrowie człowieka. Wszystko dzięki receptorom sygnalizacji molekularnej PPAR, aktywowanych pod wpływem CLA, które wiązane są z oddziaływaniem na intensywność spalania tkanki tłuszczowej oraz metabolizm lipidów i glukozy. Jak się okazuje, CLA może wpływać również na anabolizm mięśniowy – wszystko dlatego, iż substancja ta wykazuje pozytywny wpływ na produkcję testosteronu, powodując wyższą o nawet 45% sekrecję wolnego testosteronu, zwiększając przyrosty masy mięśniowej i wytrzymałość. Wpływ na taki stan rzeczy ma nie tylko zwiększona sekrecja testosteronu pod wpływem CLA, ale również spadek poziomu kortyzolu i estradiolu, które wpływają negatywnie na aktywność testosteronu i procesy anaboliczne.

Zielona kawa

zielona kawa w płynie

Czysty ekstrakt z zielonej kawy, standaryzowany na dużą zawartość EGCG oraz kofeiny.

Ekstrakt z zielonej kawy posiada udowodnione działanie wspomagające redukcję tłuszczu – wszystko dzięki wysokiej zawartości w tej roślinie kofeiny oraz kwasu chlorogenowego. Substancje te działa synergicznie, pobudzając procesy lipolizy (rozpadu tłuszczu) i ich spalanie, zwiększając liczbę mitochondriów, w których zachodzą te procesy. Dodatkowo ekstrakt z zielonej kawy wykazuje działanie nasilające termogenezę, zwiększając ciepłotę ciała i intensywność spalania tłuszczu. Jak potwierdziły liczne badania, suplementacja ekstraktem kawy bogatym w kofeinę i kwas chlorogenowy zdecydowanie zwiększa ilość traconego tłuszczu i kilogramów.

W toku innych badań naukowych okazało się, że ekstrakt z zielonej kawy zwiększa produkcję przekaźników, które zwiększają aktywność insulinopodobnego czynnika wzrostu, hamują działanie miostatyny, wspomagają sekrecję testosteronu oraz nasilają procesy regeneracji regeneracji mięśni, wpływając pozytywnie na funkcje komórek satelitarnych, mających kluczowe znaczenie dla prędkości i skuteczności odnowy tkanki mięśniowej. W praktyce oznacza to, że ekstrakt z zielonej kawy powinien być postrzegany nie tylko w charakterze skutecznego spalacza tłuszczu, ale również substancji niezbędnej do efektywnego rozwoju masy mięśniowej.

Lukrecja

sx power

Duże ilości ekstraktu z korzenia lukrecji znaleźć można w energetyzującym suplemencie SX Power.

Oczyszczony ze szkodliwej dla zdrowia glicyryzyny ekstrakt z lukrecji, wykorzystywany w badaniach i przy suplementacji przede wszystkim w postaci oleju flawonoidów lukrecjowych (LFO) – połączenia flawonoidów lukrecjowych, rozpuszczonych w oleju MCT – wykazuje skuteczne działanie wspomagające redukcję tłuszczu. Codzienna suplementacja olejem flawonoidów lukrecjowych powodowała zarówno u ludzi, jak i u zwierząt mniejsze otłuszczenie organizmu (w niektórych badaniach różnica wynosiła nawet ponad 60% w porównaniu do grupy kontrolnej przyjmującej placebo!), a także spadek masy ciała i zmniejszenie obwodów, związany zwłaszcza z procentowym zmniejszeniem się ilości tłuszczu w organizmie.

Mechanizm działania flawonoidów lukrecjowych jest wielotorowy – przede wszystkim, wykazują one działanie termogeniczne, wspomagając procesy spalania tłuszczu, ale także powodują zmniejszenie wielkości komórek tłuszczowych. Dodatkowo lukrecja hamuje aktywność substancji odpowiedzialnych za magazynowanie się tłuszczu w organizmie i aktywuje te, które odpowiedzialne są za jego rozkład. Pomimo niezaprzeczalnych efektów redukcyjnych związanych ze stosowaniem ekstraktu z lukrecji, utrata masy wywołana suplementacją tym składnikiem roślinnym była stosunkowo niewielka w porównaniu do utraconego tłuszczu. Skłoniło to badaczy do postawienia tezy, że lukrecja wpływa pozytywnie również na przyrost beztłuszczowej masy mięśniowej.

Jak się okazało – było to rozumowanie słuszne. Doświadczenia przeprowadzone zarówno na ludziach, jak i zwierzętach dowiodły, że suplementacja olejem flawonoidów lukrecjowych prowadzi do zwiększenia ilości białka w organizmie oraz podwyższa masę mięśni w stosunku do wagi ciała. Wyniki te jednoznacznie wskazują, że suplementacja LFO wydatnie przyczynia się nie tylko do skutecznej redukcji tkanki tłuszczowej, ale także wspomaga rozwój czystej masy mięśniowej.

Miłorząb japoński

Znany pod swoją łacińską nazwą Ginkgo biloba miłorząb dwuklapowy to roślina o wyjątkowo szerokim spektrum działania, kojarzona do tej pory przede wszystkim z efektywnym usprawnianiem funkcji intelektualnych. W toku badań na zwierzętach i ludziach okazało się jednak, że przyjmowanie ekstraktu z miłorzębu japońskiego może wydatnie wspomagać budowanie masy mięśniowej oraz jednoczesną redukcję tkanki tłuszczowej.

Jak pokazały badania, regularne stosowanie ekstraktu z miłorzębu japońskiego powoduje zmniejszenie wagi ciała przy jednoczesnym wzroście masy mięśniowej, dwukrotne zwiększenie siły mięśni, a także wyraźne obniżenie markerów katabolicznych w mięśniach. Dodatkowo ekstrakt z Ginkgo biloba wyraźnie pobudza produkcję anabolicznych białek oraz zmniejsza sekrecję substancji odpowiedzialnych za hamowanie ich regeneracji i przyrostów.

Inne badanie nad aktywnością ekstraktu z miłorzębu japońskiego wyraźnie udowodniło, że – w połączeniu z aktywnością fizyczną – znacząco zwiększa on liczbę receptorów androgenowych, zdecydowanie uwrażliwiając komórki na działanie anabolicznych hormonów. Dodatkowo, stosowanie wyciągu z Ginkgo biloba powoduje również wzrost poziomu hormonów anabolicznych, zwłaszcza testosteronu oraz dihydrotestosteronu, co również może przyczyniać się do poprawy kompozycji sylwetki. Jeśli chcesz wykorzystać w pełni odchudzającą moc miłorzębu japońskiego, znajdziesz go we wspomagających redukcję formułach Thermo Drine Pack i Thermo Drine Pro BioTech USA.

Żeń-szeń

Choć żeń-szeń kojarzony jest głównie z silnie witalizującym działaniem, znajduje on również zastosowanie jako preparat wspomagający budowę masy oraz jednoczesną utratę tkanki tłuszczowej. Dobitnie udowodniły to liczne doświadczenia, w których kontrolnej grupie badawczej podawano ekstrakt z żeń-szenia. Nie tylko wywoływał on znaczący wzrost siły w porównaniu z grupą karmioną placebo czy samą kreatyną, ale również powodował największe przyrosty masy mięśniowej oraz jednocześnie największe procentowe zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej w organizmie.

lipo x pack trec

Wieloskładnikowy spalacz tłuszczu z dodatkiem m.in. ekstraktu żeń-szenia.

Ze względu na swoje wszechstronne działanie, żeń-szeń jest częstym dodatkiem w preparatach witaminowo-mineralnych, suplementach pobudzających czy przedtreningówkach. Uwzględniając działanie żeń-szenia na masę mięśniową i jego skuteczność w redukowaniu tłuszczu nic dziwnego, że zaczął być on również dodawany do formuł spalających tłuszcz. W takiej roli występuje w wielu suplementach, np. Lipo-X Pack, Therm Line Man czy Thermo Elite.

Artykuły powiązane: Suplementacja podczas diety odchudzającej

Napisz komentarz