Kwas D-asparaginowy (DAA) w sporcie

Chcąc osiągnąć muskularną sylwetkę, musimy zadbać o prawidłową homeostazę organizmu, tj. utrzymanie optymalnego stanu równowagi, umożliwiającego zachodzenie procesów anabolicznych. Jednym z najważniejszych elementów, warunkujących przemiany metaboliczne, są hormony, w tym testosteron. Zła dieta, nadmierny wysiłek fizyczny, stres i używki mogą powodować zaburzenia jego sekrecji i obniżenie ogólnego poziomu w organizmie, co odbija się negatywnie na kondycji sportowca i jego możliwościach wysiłkowych. Warto zadbać więc o prawidłową suplementację, która umożliwi przywrócenie organizmowi równowagi hormonalnej. Jej podstawą powinien być kwas D-asparaginowy.

Jak działa kwas D-asparaginowy (DAA)?

Kwas D-asparaginowy, znany również pod skróconą nazwą DAA, to aminokwas prawoskrętny, który – w przeciwieństwie do większości aminokwasów – nie jest budulcem białka. Jego podstawowym działaniem jest detoksykacja organizmu, polegająca na neutralizacji amoniaku. Z punktu widzenia sportowca najważniejszą rolą DAA jest podwyższanie wolnego testosteronu w organizmie. W jaki sposób zachodzi ten proces?

DAA zwiększa poziom hormonu luteinizującego (LH) w organizmie. To właśnie lutropina stymuluje komórki Leydiga w jądrach do wzmożonej produkcji testosteronu. Mało tego, kwas D-asparaginowy wpływa również na endogenną biosyntezę hormonów anabolicznych – testosteronu i hormonu wzrostu. DAA działa pozytywnie również na steroidogenezę – poprawia ilość i jakość nasienia, produkowanego m.in. przez jądra.

Suplementacja DAA

Skuteczność kwasu D-asparaginowego została potwierdzona klinicznie. Jak udowodnili naukowcy, przyjmowanie 3 gramów DAA dziennie pozwala na podniesienie o blisko 40% stężenia testosteronu w organizmie oraz wzrost poziomu hormonu luteinizującego o 25%. Dodatkowo, stosowanie kwasu D-asparaginowego nie wiąże się z występowaniem skutków ubocznych!

DAA BiogenixZdecydowanie największą dawkę kwasu D-asparaginowego, bo aż 4,8 gramów, znajdziesz w dziennej porcji suplementu DAA-genix PRO CUT. Warto zastanowić się nad suplementacją tą odżywką, ponieważ w jej formule znajduje się również kompleks składników aktywnych blokujących produkcję prolaktyny, która może być przyczyną nienaturalnego obniżenia poziomu testosteronu w organizmie. Powyżej 3 gramów DAA w jednej porcji dostarczysz sobie również za pośrednictwem odżywek: DAA Pro Scitec (3 g), DAA Xtreme Prolact Block (3,2 g), T/GH Scitec (3 g), T-100 LTD Edition (3,2 g) oraz DAA Xtra ActivLab (4 g).

Napisz komentarz