Kurkuma jako suplement diety

Przeglądając etykiety różnych suplementów diety, niejednokrotnie natknąć można się na kurkumę i jej pochodne. Używane są one nie tylko jako naturalny barwnik, ale niejednokrotnie również jako istotny element formuły odżywki. Jak działa kurkuma i jak może pomóc w osiągnięciu zadowalających rezultatów treningowych?

Działanie kurkumy

Wykorzystanie ekstraktu z kurkumy w suplementacji związane jest z obecnością w tej roślinie kurkuminy. To substancja odpowiadająca za żółte zabarwienie przyprawy, ale również składnik aktywny, determinujący skuteczne, wielotorowe działanie, potwierdzone licznymi doświadczeniami. Dzięki nim wiemy, że kurkuma może na wiele sposób wesprzeć organizm osoby aktywnej fizycznej, stąd nic dziwnego, że występuje ona w wielu różnych suplementach diety.

vitamin a-zNa plan pierwszy wysuwa się przede wszystkim antyoksydacyjne i przeciwzapalne działanie kurkuminy. Dzięki temu jest w stanie znacząco wesprzeć układ obronnościowy organizmu, co sprawia, że chętnie znajduje zastosowanie jako dodatek do preparatów witaminowo-mineralnych, takich jak chociażby Vita-genix Sport, Vitamin A-Z czy Wianabol Pack 2.0. Działanie ochronne na komórki i hamujące rozwój stanów zapalnych jest szczególnie pożądane przez sportowców, pragnących zachować w dobrym stanie szczególnie obciążane na treningach ścięgna, więzadła i kości. Mając na uwadze to działanie nie dziwi, że kurkuma jest częstym dodatkiem w suplementach wspierających pracę narządu ruchu, takich jak Animal Flex, Arthro Guard, Flex Core, Flexor Beltor czy Joint Therapy Plus.

To jednak nie wszystkie zalety ekstraktu z kurkumy. Udowodniono, że kurkumina ma silne działanie hepaprotekcyjne, co postanowiono wykorzystać w preparatach wspomagających trawienie i pracę wątroby, czego sztandarowym przykładem może być preparat Liver Aid BioTech USA. Niektóre badania zwracają również uwagę, iż kurkuma może wpływać pozytywnie na wygląd sylwetki przez hamowanie katabolizmu oraz zwiększanie beztłuszczowej masy ciała. Chcąc wykorzystać pełne spektrum działania kurkumy, najlepiej zdecydować się na preparat bazujący w całości na kurkuminie i zawierający jej dużą dawkę, taki jak Gold Standard Curcuminoids Scitec Nutrition.

Napisz komentarz