Kreatyna (cz. 1)

Kreatyna jest uznawana za jeden ze wspomagaczy ATP w organizmie. Mianem ATP określa się w skrócie adenozynotrójfosforan, czyli cząsteczki energii wewnątrzkomórkowej. ATP mają bardzo krótki okres trwania (około minuty), więc są nieustannie syntetyzowane przez ludzki organizm. Siła mięśni zależy w głównej mierze od efektywnej syntezy zapasów energii powstałych z ATP, tymczasem intensywny wysiłek fizyczny powoduje gwałtowny spadek poziomu ATP, który wraca do normy dopiero po kilkunastu minutach. Żeby uefektywnić trening, dobrze jest utrzymywać ATP na wysokim poziomie. Pomóc mogą nam w tym boostery ATP, m. in. kreatyna.

Działanie kreatyny

Kreatyna jest substancją, która składa się z trzech aminokwasów – metioniny, argininy oraz glicyny. Badania nad kreatyną prowadzone były już w latach 20 XX w., kiedy zaobserwowano wyjątkowe właściwości anaboliczne tej substancji i jej korzystny wpływ na rozrost mięśni. Z kolei w połowie lat 70 dowiedziono, że można zwiększyć poziom kreatyny w organizmie przez przyjmowanie argininy i glicyny.

W wyniku licznych badań, doświadczeń i eksperymentów dowiedziono, że kreatyna pozytywnie wpływa na rozrost mięśni. Skąd taka skuteczność? Przyjmowanie kreatyny uruchamia określone mechanizmy w organizmie, takie jak:
– wiązanie wody w komórkach – zwiększona ilość wody pozwala na przyspieszenie procesów anabolicznych, zachodzących w mięśniach;
– przyspieszenie odtwarzania rezerw glikogenu – to właśnie glikogen jest podstawowym źródłem energii w mięśniach, a jego zwiększone rezerwy pozwalają na dłuższy i efektywniejszy trening;
– zwiększenie wydzielania hormonu wzrostu IGF-1 oraz MGF (mechanicznego czynnika wzrostu) – dzięki zwiększonemu wydzieleniu tych hormonów anabolicznych następuje zwiększona produkcja komórek macierzystych, co pozwala na zintensyfikowanie rozrostu tkanki mięśniowej;
– odnowienie poziomu energetycznego komórki, spadającego w trakcie wysiłku fizycznego;
– ochrona białek przez rozpadem dzięki silnemu działaniu antyoksydacyjnemu (wspieraniu naturalnego mechanizmu obronnego komórek człowieka);
– zwiększenie siły mięśni, dzięki czemu wysiłek może być jeszcze bardziej efektywny, a sportowiec może w szybki sposób poprawić swoją wydolność oraz osiągnięcia.

Jak kreatyna wpływa na sportowców?

Suplementacja kreatyną w trakcie trwania treningów wpływa pozytywnie na rozbudowę suchej masy mięśniowej, a także na zwiększenie siły sportowca. Suplementacja kreatyną podwaja również ilość komórek macierzystych w organizmie, co pozwala na długotrwały, jednostajny rozwój mięśni przez okres dłuższy, niż w przypadku osób, które budują masę mięśniową wyłącznie poprzez trening.

Suplementacja kreatyną pozwala o 5% zwiększyć siłę sportowca w porównaniu z wynikami, jakie osiągnie on samym treningiem. Wzrost siły jest ściśle związany z procesami chemicznymi, jakie zachodzą w organizmie podczas wysiłku fizycznego. Podczas gdy energia jest uwalniana z mięśni, ATP traci jeden z fosforanów, z których jest zbudowany i zmienia się w tzw. ADP. Żeby ADP mógł się ponownie zsyntetyzować i zmienić w ATP, potrzebuje do tego fosforanu. Dostarczanie fosfokreatyny pozwala uzupełnić niedobór fosforanów, dzięki czemu ADP może szybciej przekształcać się w ATP i nadal pełnić funkcję rezerwy energetycznej w organizmie.

Za zmęczenie odpowiada tak naprawdę niedobór fosfokreatyny. Doustne przyjmowanie fosfokreatyny okazało się być jednak nieskuteczne, bowiem fosfokreatyna była nieomalże w całości tracona i niszczona wraz z procesami trawiennymi w żołądku. Rozwiązaniem jest przyjmowanie samej kreatyny, która aż w 66% mięśniowych rezerw występuje w postaci fosfokreatyny.

Czytaj też: Rodzaje kreatyny

Napisz komentarz