Jakie białko na redukcję?

Odżywka białkowa wydaje się być najbardziej uniwersalnym suplementem diety – znajduje zastosowanie zarówno w okresie budowy masy, jak i w trakcie treningu siłowego oraz redukcyjnego. Dlaczego białko jest tak ważne w okresie budowy rzeźby? Jakie białko wybrać, aby maksymalnie wspomóc organizm w trakcie etapu redukcji?

Antykatabolik i spalacz

Etap redukcji tkanki tłuszczowej i budowy rzeźby wiąże się ze zmianą sposobu żywienia i włączeniem do planu treningowego treningu aerobowego. Zmiana diety polega na zmniejszeniu kaloryczności posiłków i dostarczaniu mniejszej ilości składników odżywczych. Jeśli organizm dostaje mniej energii z pożywienia niż potrzebuje do funkcjonowania, zaczyna “zjadać” w celach energetycznych białko, przede wszystkim białko mięśniowe. Procesy te znane są wszystkim pod nazwą katabolizmu mięśniowego. Jeśli nie zatrzymamy procesu niszczenia włókien mięśniowych, w okresie redukcji może i pozbędziemy się tkanki tłuszczowej, ale zmniejszy się również wielkość naszych mięśni, a przecież nie to jest naszym celem.

Jeśli chcemy uniknąć procesów katabolicznych, warto włączyć do planu żywieniowego odżywkę białkową. Najlepiej sprawdzą się odżywki o wysokiej wartości biologicznej i dobrym aminogramie, bogate zwłaszcza w aminokwasy BCAA, a więc odżywki bazujące na białkach mlecznych. Zaraz po przebudzeniu, przed i po treningu, warto spożywać błyskawicznie wchłanialne izolaty i hydrolizaty białka serwatkowego. Z kolei przed snem dobrze dostarczyć do organizmu odżywkę z białkiem kazeinowym, wolno uwalniającą aminokwasy do organizmu i zapewniającą zahamowanie nocnego katabolizmu. Najlepiej w tym celu posłużyć się odżywkami na bazie kazeiny micelarnej. Oprócz stałego dopływu aminokwasów do mięśni przez cały okres nocnego wypoczynku, kazeina micelarna w żołądku zetnie się i zmieni w skrzep, który wypełni żołądek i da uczucie sytości, hamując apetyt i niwelując ryzyko nocnego podjadania.

Najlepszym białkiem redukcyjnym z całą pewnością będą izolat (WPI) i hydrolizat (WPH) białka serwatkowego, które powininny stanowić podstawę naszej suplementacji w okresie redukcji i robienia rzeźby. Dlaczego? Otóż WPI i WPH są nie tylko szybko trawionymi, wysoce biodostępnymi źródłami białka, ale – w przeciwieństwie do koncentratu białka serwatkowego – izolat i hydrolizat zawierają również hormony anaboliczne, które nasilają procesy wzrostowe, w tym przyrost nowych włókien mięśniowych! Oznacza to, że stosując WPI i WPH nie tylko jesteśmy chronieni przed katabolizmem, ale jednocześnie mamy szansę na zachowanie, a nawet powiększenie masy mięśniowej, zbudowanej w okresie poprzedzającym rzeźbienie.

Odżywki białkowe w okresie redukcji warto stosować również dlatego, że wspomagają one spalanie tłuszczu! Wiadomo bowiem, że do strawienia białka organizm zużywa dużej ilości energii, a wyższy wydatek energetyczny działa korzystnie na redukcję tkanki tłuszczowej i zmniejszenie wagi.

Kalorie i tłuszcz w białku

100% Whey Isolate Scitec Nutrition 700g

Wybierając odżywkę białkową, warto skusić się na suplementację zarówno białkiem na dzień, jak i na noc. Dzięki temu będziemy skutecznie chronić organizm przed katabolizmem przez całą dobę! Na dzień najlepiej stosować izolaty i hydrolizaty białka serwatkowego – zawierają one duże ilości antykatabolicznego BCAA, szybko się wchłaniają i nasycają mięśnie aminokwasami, a jednocześnie nasilają anabolizm mięśniowy. Dodatkowo, w procesie pozyskiwania, WPI i WPH są poddawane oczyszczaniu i odtłuszczaniu, dzięki czemu dostarczają do organizmu dużych ilości białka przy śladowych ilościach tłuszczów i cukrów. Jeśli chodzi o białka na noc, poleca się zwłaszcza wysokiej jakości kazeinę micelarną, jako białko o długim czasie trawienia i bardzo dobrym aminogramie.

Jak wybrać odpowiednie białko na redukcję, gdy na rynku znajduje się tak wiele odżywek z WPI, WPH i kazeiną micelarną? Warto czytać etykiety! Białko na redukcję powinno zawierać wysoką ilość białka suchej masie przy niskiej kaloryczności i małej zawartości tłuszczu, węglowodanów i cukru.

Iso Whey Zero BioTech 2270g Wśród izolatów białka serwatkowego najmniej kaloryczną odżywką białkową jest 100% Whey Isolate Scitec, dostarczające w każdej porcji jedynie 87 kalorii. Poniżej 100 kalorii znajdziemy również w białku Instant WPI 90 OstroVit. Instant WPI 90 charakteryzuje się również wysoką zawartością czystego białka w suchej masie (na poziomie 91%) oraz niską zawartością węglowodanów w porcji. Wszystkie izolaty białka serwatkowego dostarczają minimalnej ilości tłuszczu.

Jeśli chodzi o hydrolizaty białka serwatkowego, bezkonkurencyjną odżywką wydaje się być białko ISO Whey Zero BioTech USA. Jest to wysokobiałkowa odżywka, dostarczająca z każdą porcją zaledwie 98 kcal przy śladowych ilościach tłuszczu i cukru! Z kolei wśród kazein micelarnych Micellar Casein Hi-Tec charakteryzuje się niższą zawartością węglowodanów i tłuszczu w suchej masie niż Micellar Casein OstroVit, jednak to ta druga odżywka ma mniej kalorii w porcji i więcej czystego białka w suchej masie.

 

Napisz komentarz