Jakich składników szukać w przedtreningówkach?

Głównym powodem, dla którego sportowcy decydują się na użycie przedtreningówki, jest pobudzenie organizmu przez stymulację ośrodkowego układu nerwowego, opóźnienie zmęczenia, usprawnienie wszystkich procesów metabolicznych, zwiększenie siły mięśni i energii, a także optymalizacja możliwości wysiłkowych całego organizmu. Niezmiernie istotna jest również ochrona komórek przed uszkodzeniem czy całkowitym zniszczeniem, a także skrócenie czasu regeneracji tkanek i rezerw energetycznych po treningu. Jakich składników szukać w przedtreningówkach, by osiągnąć zamierzony efekt?

Wydolność i pompa

Nie ma chyba skuteczniejszego suplementu poprawiającego wydolność treningową sportowca, jak arginina. Zarówno jej forma wolna jak i peptydowa to silne boostery tlenku azotu (NO). To właśnie ta substancja jest odpowiedzialna za poszerzenie światła naczyń krwionośnych, zwiększony przepływ krwi, a wraz z nią większej ilości tlenu i składników odżywczych do mięśni. Powoduje to nie tylko lepsze odżywienie i natlenienie wszystkich komórek, ale także wzmożoną produkcję czerwonych ciałek krwi oraz wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych, czego efektem jest poprawa waskularyzacji i efekt tzw. pompy mięśniowej.

Nie są to jedyne zalety stosowania argininy. Substancja ta znana jest również ze swoich właściwości zwiększających produkcję hormonów anabolicznych, m. in. hormonu wzrostu (w połączeniu z aminokwasami ornityną i lizyną) oraz insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF-1), przyczynia się więc do nasilenia procesów anabolicznych. Arginina zwiększa również biodostępność glukozy – udowodniono, że podanie mieszanki węglowodanowo-argininowej po treningu pozwala przyspieszyć odtwarzanie rezerw glikogenu mięśniowego.

AAKG Mega Hardcore Trec 240 kapsułekNa rynku znaleźć można suplementy z argininą dostępną w wielu różnych formach. Za najbardziej stabilną uznaje się alfa-ketoglutaran l-argininy, który w czystej postaci znajdziesz w suplementach AAKG Real Pharm, AAKG Mega Hardcore Trec czy AAKG 1250 Extreme Olimpu. L-argininę w wolnej formie znaleźć można w L-Arginine OstroVit czy L-Arginine BioTech, z kolei arginina w postaci chlorowodorku to podstawa suplementów L-Arginine Xtreme 1400 czy Mega Arginine Scitec. Na rynku dostępne są również preparaty łączące kilka rodzajów argininy, np. Arginine3 ActivLab, z każdą porcją dostarczającą tej substancji w postaci wolnej, AKG oraz piroglutaminianu. Dobrze sprawdza się również połączenie argininy oraz innego silnego buzera tlenku azotu – cytruliny. Takie połączenie można znaleźć w suplementach Carnogenic 1175 Trec, Nitro Caps ActivLab czy AAKG Mega Hardcore.

Więcej siły!

Jeśli mowa o poprawieniu parametrów siłowych, rozwiązanie może być tylko jedno: kreatyna! To najsilniejszy legalny anabolik, który stosowany jest zwłaszcza jako substancja zwiększająca możliwości siłowe mięśni. Dzieje się tak dzięki niezwykłemu działaniu kreatyny, która:
– poprawia pracę szybkokurczliwych włókien mięśniowych, mających podstawowe znaczenie dla wydajności treningowej i siły w trakcie krótkich, często powtarzających się ćwiczeń fizycznych, charakterystycznych dla treningu siłowego,
– przyspiesza odtwarzanie glikogenu, stanowiącego podstawowe źródło energii dla pracujących mięśni,
– nasila resyntezę ATP, która jest podstawowym źródłem energii wewnątrzkomórkowej, odpowiedzialnej za intensywność treningu i siłę.
Nie są to jedyne pozytywne właściwości kreatyny. Znana jest ona również ze swojego działania wspomagającego anabolizm mięśniowy, skutecznie zwalcza także wolne rodniki, których produkcja nasila się w wyniku wysiłku fizycznego, i jony hydroniowe H+, zapobiegając tym samym mikrouszkodzeniom i katabolizmowi tkanki mięśniowej, a także utrzymuje przez cały czas trwania treningu prawidłowe pH w organizmie, co także ma niebagatelne znaczenie dla wydajności i wydolności treningowej.

Crea9 Xtreme Trec Ze względu na to, że kreatyna silnie uwadnia komórki, co może być kłopotliwe zwłaszcza dla sportowców dyscyplin wytrzymałościowych oraz sportów walki, najlepiej wybierać zaawansowane formy kreatyny, które minimalizują ryzyko retencji wody, takie jak ester etylowy, chlorowodorek czy jabłczan. Wszystkie te formy łączy w sobie suplement Crea9 Xtreme Trec Nutrition.

Wydajność i regeneracja

Beta-alanina – booster karnozyny – działa synergicznie z kreatyną, utrzymując równowagę kwasowo-zasadową organizmu w trakcie wysiłku fizycznego. Mechanizm tego działa jest prosty – wyprodukowana z beta-alaniny oraz l-histydyny karnozyna blokuje hydrolizę ATP, w wyniku której pojawiają się w organizmie zakwaszające jony H+. Prawidłowe pH w organizmie sprzyja osiągnięciu maksymalnej wydajności i wydolności na treningu, a w długofalowej perspektywie pomaga osiągnąć większe przyrosty suchej masy mięśniowej. Czystą beta-alaninę znajdziesz m. in. w suplemencie Beta-Alanine 700 Trec. Jeszcze skuteczniejszą formułą, silniej wpływają na produkcję karnozyny, jest mieszanka łączącą beta-alaninę i l-histydynę, którą można znaleźć w preparatach Beta-Alanine Carno Rush oraz Beta-Alanine Xplode Olimp.

BCAA Turbo Jet Trec 400g Nie ma chyba lepszego suplementu wspomagającego regenerację nad aminokwasy rozgałęzione. BCAA znane są ze swojego działania optymalizującego syntezę białek mięśniowych, ale również poprawiają intensywność treningu, osłabiają odczuwanie zmęczenia i znużenia. Przede wszystkim jednak BCAA zmniejszają uszkodzenia komórek mięśniowych i hamują katabolizm, co przekłada się na skrócenie czasu regeneracji potreningowej mięśni. Czyste BCAA w różnych formach i najszybciej przyswajalnej do organizmu proporcji 2:1:1 znajdziesz w suplemencie BCAA Turbo Jet Trec. Aminokwasy rozgałęzione są z reguły substancjami trudno rozpuszczalnymi w płynach, dlatego wybierając BCAA w proszku najlepiej zdecydować się na preparat w formie instant, np. BCAA Turbo Jet, BCAA High Speed, BCAA BOX Trec czy BCAA Real Pharm.

Warto pamiętać, że najlepsze efekty daje synergiczne połączenie tych i wielu innych składników aktywnych. Właśnie dlatego producenci wprowadzili na rynek wieloskładnikowe stacki przedtreningowe, które – dzięki dobraniu odpowiednich substancji w opatentowanych proporcjach – są gwarancją, że suplement naprawdę działa. Wielość dostępnych na rynku form preparatów przedtreningowych i substancji o działaniu wspomagającym możliwości psychofizyczne (proszek, kapsułki, tabletki, żel, płyn) jest gwarancją, że niezależnie od indywidualnych preferencji uda się znaleźć taki, który będzie najlepiej odpowiadał indywidualnym potrzebom.

Napisz komentarz