Jak zapobiegać odwodnieniu?

Odwodnienie to bardzo poważny problem, który często dotyka osoby rozpoczynające forsowny trening bez właściwej wiedzy na temat funkcjonowania ludzkiego organizmu oraz procesów zachodzących w ciele ludzkim pod wpływem wzmożonej aktywności fizycznej. Szybka utrata wody niesie za sobą groźne dla ludzkiego zdrowia konsekwencje, dlatego warto wiedzieć, jak zapobiegać odwodnieniu i utracie płynów z organizmu.

Hiperhydratacja

Odwrotnością stanu odwodnienia (dehydratacji) jest hiperhydratacja, a więc tzw. przewodnienie. Traktowane jest ono jako jeden ze sposobów skutecznej walki z odwodnieniem. Stan hydratacji można osiągnąć w dwojaki sposób:
1) przez stworzenie rezerw wody w organizmie bezpośrednio przed treningiem – najprostszym sposobem, by stworzyć wodną rezerwę w organizmie jest spożycie przed ćwiczeniami dużej ilości płynów; konsekwencje: przepełnienie pęcherza, większa częstotliwość oddawania moczu, zaburzenie wchłaniania wody i pobieranie jej z osocza, co prowadzi do odwodnienia organizmu. Metoda nieskuteczna;
2) dodawanie do płynów sodu lub glicerolu – jednym ze sposobów na zatrzymanie wody w organizmie jest picie roztworów wodnych bazujących na glicerynie lub sodzie, które to substancje mają działanie wiążące wodę w komórkach.

Glicerol – czy bezpieczny?

Glicerol (gliceryna) jest organicznym związkiem chemicznym, zaliczanym do alkoholi. Ze względu na swoje działanie higroskopijne oraz zdolności do homogenizowania i rozpuszczania tłuszczów, znalazła szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, spożywczym, farmaceutycznym czy skórzanym. Od lat 90 XX w. prowadzi się również badania nad wykorzystaniem glicerolu w sporcie wyczynowym. Wyniki tych doświadczeń wskazują jednoznacznie, iż glicerol ma działanie hamujące utratę nadmiernej ilości wody wydalanej z moczem, a wszystko za sprawą możliwości chwilowego wstrzymywania wydalania wody z nerek, dzięki czemu woda nie jest przekazywana do pęcherza, tylko zatrzymywana w organizmie.

Jak wynika z przeprowadzonych doświadczeń, picie roztworu glicerynowego pozwala na dwukrotnie dłuższe zatrzymanie wody w organizmie w porównaniu do sytuacji, gdy sportowiec pije samą wodę. Podczas długotrwałego wysiłku fizycznego glicerol pozwala na zmniejszenie utraty płynów aż o 25% oraz poprawia zdolność wysiłkową o 5%. Dodatkowo, glicerol pozwala również na utrzymywanie spokojnego tempa pracy serca oraz niskiej temperatury ciała podczas zwiększonej aktywności fizycznej.

Glicerol zaleca się przyjmować po wcześniejszym przyzwyczajeniu organizmu do tej substancji. Początkowo należy go przyjmować w ilościach nie większych niż łyżeczka-dwie rozpuszczone w wodzie, stopniowo zwiększając dawkę i dochodząc do ilości 1 miligrama glicerolu na każdy kilogram wagi ciała. Ze względu na często pojawiające się działania niepożądane (np. złe samopoczucie, nudności, bóle głowy), należy zachować szczególną ostrożność wprowadzając glicerol do diety. Niewskazane jest stosowanie glicerolu przez osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze oraz inne schorzenia przewlekłe.

Artykuły powiązane: Co pić przed, w trakcie i po treningu?

Jeden komentarz

  1. katie says:

    Ja zawsze podczas treningu nawadniam organizm napojami izotonicznymi i jak dotąd nie miałam problemów z odwodnieniem :).

Napisz komentarz