Jak wykorzystać polifenole w sporcie?

Polifenole to silne związki o działaniu przeciwutleniającym, do których zalicza się m.in. najbardziej popularne flawonoidy oraz izoflawonoidy, katechiny czy ligniny. Tak naprawdę grupa jest znacznie szersza, charakterystyczne jest jednak, że wszystkie te związki wykazują podobne właściwości, związane zwłaszcza z neutralizowaniem wolnych rodników.

Działanie polifenoli

Polifenole uznawane są za jedne z najzdrowszych składników, dostarczanych przez rośliny. Wpływa na to przede wszystkich ich wszechstronne działanie:
– są silnymi przeciwutleniaczami (neutralizują wolne rodniki),
– hamują tworzenie się wolnych rodników,
– hamują syntezę prostaglandyn, a tym samym działają przeciwzapalnie,
– wzmacniają układ odpornościowy, hamują namnażanie się wirusów, działają przeciwhistaminowo,
– obniżają ciśnienie krwi,
– wywołują pompę mięśniową,
– przeciwdziałają uszkodzeniom DNA, działają antymiażdżycowo i antysklerotycznie.

Gdzie znajdę polifenole?

Polifenole to związki pochodzenia roślinnego – nie są produkowane w organizmach zwierzęcych. Największe ich ilości można znaleźć w pokarmach roślinnych, takich jak ciemne owoce (aronia, wiśnia, czarna porzeczka, jagody, ciemne winogrono), jabłka, warzywa kapustne i cebulowe, nasiona zbóż, orzechy czy rośliny strączkowe. Dużą ilość polifenoli zawierają również napoje na bazie roślin: czerwone wino, kawa, kakao czy zielona herbata.

Wyjątkowe polifenole – resweratrol i ViNitrox

Do grupy polifenoli zalicza się również reswerartol. Jest to substancja dość często spotykana w preparatach dla sportowców, w naturalnej postaci występująca w winogronach, winie oraz soku winogronowym. Resweratrol to specyficzny polifenol, który zapobiega zlepianiu się płytek krwi i działa antyzakrzepowo. Dodatkowo, substancja ta zmniejsza ilość wchłanianego do organizmu złego cholesterolu, który jest najczęstszą przyczyną występowania problemów krążeniowych. Resweratrol jest jedną z głównych substancji aktywujących białka enzymatyczne, zwane sitruinami, co znacznie poprawia parametry kondycyjne sportowca, powodując znaczący wzrost spalania tkanki tłuszczowej, szybsze uzupełnianie rezerw glikogenu mięśniowego oraz obniżenie ilości tkanki tłuszczowej w narządach wewnętrznych. Resweratrol działa wiec silnie prozdrowotnie, poprawia również wygląd sylwetki, stąd jest częstym dodatkiem preparatów wspomagających odchudzanie (np. Shredex Scitec) oraz wzmacniających preparatów witaminowo-mineralnych dla aktywnych fizycznie osób (np. Gold Vita-Min Anti-OX Super Sport).

Nieco innym rodzajem polifenoli jest opatentowany ekstrakt z winogron i jabłek ViNitrox. Działa on nie tylko przeciwutleniająco, ale również powoduje zwiększenie produkcji tlenku azotu – efekt ten można nasilić, podając z ViNitroxem argininę. Co ważne, w przeciwieństwie do innych NO-boosterów, których działanie powoduje jednocześnie zwiększoną produkcję wolnych rodników, zastosowanie ViNitroxu umożliwia podniesienie poziomu tlenku azotu przy jednoczesnym zahamowaniu pojawienia się oksydantów. Jak pokazują badania, suplementacja formułą ViNitrox w dawce od 250 do 500 mg na dobę umożliwia zwiększenie wydolności w trakcie treningów oraz opóźnia pojawienie się zmęczenia treningowego, jednocześnie znacznie zmniejszając ryzyko wystąpienia stanu zapalnego. Formułę ViNitrox można znaleźć w przedtreningówkach S.A.W. Trec, Octagon FitMax czy Unreal Real Pharm.

Więcej o antyoksydantach przeczytasz TUTAJ.

Napisz komentarz