Jak wybrać gainera na masę?

Okres jesienno-zimowy to czas budowania masy mięśniowej. Podstawą w suplementacji na masę jest odżywka typu gainer. Gainery, czyli odżywki węglowodanowo-białkowe, to suplementy opracowane z myślą o osobach, które znajdują się w okresie budowania masy. Sportowcy trenujący na masę stosują specjalne, wysokokaloryczne diety, które mają na celu dostarczyć im energii i składników odżywczych niezbędnych do sprostania ciężkim treningom. Nie zawsze pokrycie zapotrzebowania organizmu samą dietą jest możliwe – w takich chwilach porcja gainera wydaje się być niezastąpiona!

Gainer tradycyjny czy bulk?

bulk Profi MassOdżywki typu gainer dzieli się zwykle na dwie grupy – odżywki tradycyjne i i gainery typu “bulk”. Różnią się one od siebie proporcjami węglowodanów i białek. Gainery tradycyjne, takie jak np. Gain Bolic 6000 czy Magnum 8000, zawierają ok. 20% białka i blisko 80% węglowodanów. Z kolei proporcje między tymi składnikami odżywczymi w bulkach wynoszą 1:1 – dobrymi przykładami bulków są gainery Profi Mass czy Hard Mass.

Gainery tradycyjne dobrze sprawdzą się w przypadku osób szczupłych, które nie wykazują tendencji do tycia. Im większy problem z podniesieniem i utrzymaniem odpowiedniej masy ciała, tym lepiej kupić gainer o większej zawartości węglowodanów w składzie. Z kolei bulki to dobre rozwiązanie dla osób o endomorficznym typie metabolicznym, które w okresie budowy masy wykazują zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze, ale jednocześnie muszą pilnować, aby nadmiar energetycznych węglowodanów nie odłożył się im w postaci tkanki tłuszczowej.

Rodzaje węglowodanów i białka

Wybierając gainer odpowiedni dla siebie, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na komponenty, które zostały użyte do jego wyprodukowania. Ze względu na to, że podstawą każdego gainera są węglowodany należy sprawdzić, skąd one pochodzą. Trzeba unikać gainerów, w których składzie znajduje się duża ilość cukrów prostych (np. fruktoza czy glukoza). Wybierając gainer, gdzie podstawą są cukry proste, narażamy organizm na ryzyko otłuszczenia, gdy niewykorzystane przez nas węglowodany przemieniają się w tkankę tłuszczową. Najlepsze gainery zawierają węglowodany o zróżnicowanym czasie wchłaniania, które zapewniają długotrwałe zaopatrzenie mięśni w energię, czyli te zawierające maltodekstryny czy polimery glukozy. Są one gwarantem, że efektywnie wykorzystamy wszystkie węglowodany zawarte w gainerze w celach energetycznych.

Drugą ważną kwestią jest białko. Starajmy się unikać gainerów, w których podstawą są białka roślinne, ponieważ po ich spożyciu mogą pojawić się problemy żołądkowe i uczucie ciężkości. Najlepsze pod względem szybkości trawienia, wartości biologicznej i prędkości uwalniania aminokwasów do krwiobiegu są białka serwatkowe w formie koncentratów (WPC) i izolatów (WPI). Dla osób uczulonych na laktozę powstały gainery z białkiem zwierzęcym, pochodzącym z mięsa wołowego, np. 100% Beef Muscle Scitec Nutrition.

Dodatki w gainerach

gainer bulk Trec Hard MassGainery – oprócz dostarczania składników budulcowych, takich jak węglowodany czy białko – zawierają często duże ilości dodatkowych substancji aktywnych, np. kreatynę, olej MCT, glutaminę czy HMB. Należy zwrócić uwagę, by kupowany przez nas gainer zawierał odpowiednie dawki tych dodatków, pozwalajace nam na pełne wykorzystanie dobrodziejstw płynących z dodania składników aktywnych do formuły gainera.

Dodatek kreatyny i HMB wspomaga budowę dużych i mocnych mięśni. Na rynku dostępnych jest wiele gainerów z kreatyną, np. Mass 20 Scitec Nutrition czy Gain Bolic 6000. HMB (wraz z peptydem l-glutaminy) znaleźć można w bulku Hard Mass.

Gainery z dodatkiem l-glutaminy to propozycja dla osób, które chcą przyrostu silnej masy mięśniowej o dobrej definicji – dodatek l-glutaminy znajdziemy m. in. w gainerze Jumbo Scitec Nutrition (zawiera dodatkowo aż 5 form kreatyny!). Olej MCT z kolei stanowi cenne źródło łatwo dostępnej energii i poprawia trawienie składników odżywczych – tłuszczu MCT w składzie gainera powinny szukać osoby o naprawdę szybkiej przemianie materii, którym niezwykle trudno przybrać na wadze i utrzymać tę masę. Olej kokosowy MCT znajdziemy w gainerach Olimp, m. in. w produktach Gainerator i Gainer MCT.

Zobacz też: Jakie suplementy na masę dla ekto- i endomorfika?

Napisz komentarz