HMB

HMB jest produktem rozkładu w układzie pokarmowym jednego z aminokwasów rozgałęzionych (BCAA) – leucyny. Sama leucyna znajduje szerokie zastosowanie wśród sportowców jako substancja przyspieszająca syntezę białek i obniżająca katabolizm mięśniowy. Czym różni się działanie HMB do działania leucyny?

Działanie HMB
HMB (beta-hydroksy-beta-metylomaślan) jest metabolitem, który wytwarza się po rozłożeniu w organizmie leucyny. Przeciętny człowiek prowadzący siedzący tryb życia produkuje ok. 0,2-04 grama HMB na dobę. HMB wykazuje silne działanie antykataboliczne, szczególnie w połączeniu z kwasami tłuszczowymi z grupy omega-3. Jak pokazują badania, przyjmowanie HMB może zmniejszyć katabolizm mięśniowy o nawet 60%! HMB wykazuje również niewielkie działanie anaboliczne i, według niektórych badaczy, może przyspieszyć rozrost mięśnia nawet o 5%.

Zażywanie HMB nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Zaleca się stosowanie HMB nie tylko w przypadku treningu siłowego, ale również podczas treningu wytrzymałościowego. Zaobserwowano, że HMB pozwala oszczędzić w mięśniach glikogen przez intensyfikowanie spalania tłuszczów i wykorzystanie pozyskanej w taki sposób energii w trakcie wysiłku fizycznego, co pozwala na dłuższy trening, a w konsekwencji na podniesienie wytrzymałości organizmu.

Napisz komentarz