Herbata jako suplement diety

Herbata to jeden z najbardziej rozpowszechnionych napojów na świecie, znany już od ponad 5 tys. lat. W zależności od surowca, z którego pozyskano susz, poszczególne jej odmiany charakteryzują się zróżnicowaną barwą, smakiem oraz właściwościami co sprawia, że herbata jest chętnie pita zarówno przez smakoszy, jak i osoby pragnące wykorzystać jej prozdrowotne walory.

Herbata na zdrowie

W herbacie występuje szereg aktywnych substancji, wśród których najliczniejszą grupę o najsilniejszym działaniu stanowią: kofeina, teanina oraz polifenole. To właśnie one w głównej mierze determinują właściwości herbaty, a także sposób wykorzystania ekstraktu tej roślinny w sportowej suplementacji.

Kofeina jest związkiem, którego nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. W zależności od gatunku herbaty, w 100 gramach jej suchych liści możne znajdować się od 2 do nawet 5 gramów tej substancji. Kofeina pobudza centralny układ nerwowy, stymuluje wydzielanie adrenaliny, wzmacnia skurcz mięśnia, hamuje wydzielanie adenozyny, odpowiedzialnej za pojawianie się zmęczenia, zmniejsza poczucie zniżenia wysiłkiem, przyspiesza uwalnianie lipidów z tkanki tłuszczowej, reguluje poziom cukru we krwi, a także zwiększa ich wchłanianie w jelitach. To wielotorowe działanie kofeiny jest chętnie wykorzystywane do pobudzenia organizmu, nasilenia procesów termogenezy i spalania tkanki tłuszczowej, a także poprawy wydolności i wytrzymałości w porze okołotreningowej.

sage-1544883_640Z kolei teanina to substancja działająca antagonistycznie do kofeiny. Jej ilość w 100 gramach suszu herbacianego oscyluje w granicach od 0,6 do 2,3 mg. Substancja ta działa relaksująco i odprężająco, ale bez pojawienia się nieprzyjemnej ospałości i ociężałości, utrudniającej wykonanie codziennych czynności. Picie herbaty polecane jest dla osób prowadzących stresujący tryb życia, którzy potrzebują zarówno delikatnego energetyzowania organizmu, jak również jednoczesnej ochrony przed stresem.

Równie ciekawymi właściwościami odznaczają się obecne w herbacie polifenole, przede wszystkim galusan epigalokatechiny (EGCG) oraz galusan epikatechiny (EGC), które działają silnie przeciwwirusowo. W zależności od typu drobnoustroju, substancje te w różnym stopniu hamują replikację wirusów, m.in. grypy, a także wzmacniają układ immunologiczny, spowalniając rozprzestrzenianie się infekcji. Co ciekawe, polifenole zmniejszają również liczbę drobnoustrojów w ustach, o 20% ograniczając ryzyko wystąpienia próchnicy.

Czy herbata odchudza?

Przeglądając formuły wieloskładnikowych suplementów diety wspomagających odchudzanie, często można natknąć się na ekstrakt z zielonej herbaty. Jego obecność nie jest przypadkowa – dzięki wysokiej zawartości kofeiny oraz galusanu epigalokatchiny, ekstrakt z zielonej herbaty:
– zmniejsza przyswajanie składników pokarmu,
– redukuje rozkład lipolizy triglicerydów, zmniejszając ilość trawionych tłuszczów i nasilając ich wydalanie z organizmu,
– stymuluje termogenezę i intensyfikuje spalanie zapasowej tkanki tłuszczowej,
– zmniejsza uczucie głodu,
– oczyszcza organizm.

thermo fat burner trecNajwięcej związków odchudzających zawierają herbata czarna oraz zielona, najczęściej obecna jako substrat preparatów na odchudzanie. Niejednokrotnie wypicie takiej ilości herbaty, aby pozwoliła na przyswojenie działających dawek kofeiny, EGCG, polifenoli czy katechin jest dość trudna bez odwadniania organizmu – w takich chwilach z pomocą przychodzą nam właśnie suplementy diety bazujące na zielonej herbacie. Czysty ekstrakt z zielonej herbaty znajdziesz w suplemencie OstroVit Green Tea 1000. W połączeniu z innymi składnikami wspomagającymi odchudzanie, m.in. karnityną i/lub CLA, zielona herbata tworzy formułę takich suplementów, jak np. CLA z zieloną herbatą plus L-karnityna czy L-Carnitine plus Green Tea. Wieloskładnikowe formuły odchudzające, w której jedną z istotnych składowych jest ekstrakt z zielonej herbaty, to chociażby Thermo Fat Burner i Reduct Burn (zawierają dodatkowo wyciąg z białej herbaty), Thermo Fusion, Therm Line 30+, Therm Line Fast i Turbo Ripper.

Artykuły powiązane: Forskolina – roślinny spalacz tłuszczu

Napisz komentarz