Forskolina – roślinny spalacz tłuszczu

Przeglądając etykiety suplementów określanych wspólnym mianem spalaczy tłuszczu, niejednokrotnie można natknąć się na składnik określany jako wyciąg z Coleus forskohlii, pokrzywy indyjskiej albo po prosu forskolina. Jakie są jej właściwości?

Z medycyny indyjskiej na rynek suplementów

Lecznicze właściwości Coleus froskohlii znane są ludom azjatyckim już od 3 tys. lat. Wyciąg z pokrzywy indyjskiej stosuje się w hinduskiej medycynie od wieków jako środek przeciwdziałający problemom krążeniowym, trcoleus-880960_1280awiennym, skórnym, nerwowym, a także jako substancję wzmagającą witalność oraz pomagającą w walce z otyłością i nadwagą.

Naukowe badania nad właściwościami pochwiatki Forskala, bo tak brzmi prawidłowa nazwa tej rośliny, rozpoczęły się dopiero w latach 70. XX w., kiedy udało się również wyodrębnić główny składnik aktywny tej rośliny – forskolinę. Mechanizm jej działania polega na zwiększaniu produkcji cyklicznego adenozynomonofosforanu (cAMP), będącego wewnątrzkomórkowym przekaźnikiem sygnałów, kontrolującym intensywność funkcji życiowych we wszystkich tkankach organizmu, a także kinazę białkową PKA, z których to szlaków korzystają różne hormony.

Dzięki forskolinie możliwe jest nasilenie takich reakcji, jak rozpad tłuszczu, spalenie powstałych w taki sposób kwasów tłuszczowych w mięśniach i w brunatnej tkance tłuszczowej, a także aktywowanie procesu syntezy białek, co ułatwia nie tylko przyrosty tkanki mięśniowej, ale również przyspiesza jej regenerację oraz adaptację do obciążeń treningowych. Działanie to potwierdził szereg badań przeprowadzonych na początku XXI w., w których uczestniczyły osoby o różnych płci, wieku i aktywności fizycznej (także osoby otyłe). Wszystkie badania, które polegały na podawaniu grupie kontrolnej 25-50 mg forskoliny w ciągu dnia sprawiły, że badani zmniejszali ogólną masę ciała oraz ilość tkanki tłuszczowej, odnotowywali również znaczące przyrosty suchej tkanki mięśniowej, przy czym przyrosty te były największe u aktywnych fizycznie mężczyzn. W niektórych przypadkach udało się osiągnąć blisko 10-procentowy spadek wagi ciała i tłuszczu całkowitego w zaledwie 2 miesiące!

Jak działa forskolina?

Forskolina aktywuje określone enzymy i nasila reakcje przez nie wywoływane. Co ważne, substancja ta – w zależności od tkanki, na którą oddziałuje – wywołuje odmienną reakcję organizmu. W tkance tłuszczowej forskolina aktywuje lipazę, która nasila procesy lipolizy – procesy niszczenia tkanki tłuszczowej. Co ważne, ekstrakt z Coleus forskohlii pozwala nasilić te reakcje na dwa sposoby – zwiększając ilość enzymu oraz intensyfikując jego działanie.

Forskolina działa również na tkankę gruczołową jąder, nasilając poszczególne etapy związane z sekrecją testosteronu. Dzieje się tak dzięki zwiększeniu produkcji i intensyfikacji działania hormonu luteinizujacego (LH), od którego ilości oraz aktywności uzależniony jest proces sekrecji najsilniejszego hormonu anabolicznego w organizmie.

Więcej testosteronu oznacza nasilenie przyrostów masy mięśniowej. Forskolina zwiększa syntezę nowych włókien mięśniowych nie tylko pośrednio, ale również bezpośrednio, wpływając na zwiększenie ilości antykatabolicznych białek oraz beta kateniny, która w dużej mierze odpowiedzialna jest za odpowiedź wzrostową włókien mięśniowych na obciążenia treningowe.

Suplementacja forskoliną

Suplementacja preparatami zawierającymi forskolinę polecana jest przede wszystkim osobom, których celem jest szybka redukcja tkanki i tłuszczowej i zwiększenie ilości suchej masy mięśniowej, a więc poprawa proporcji ciała i wyglądu sylwetki. Z powodzeniem mogą stosować je osoby znajdujące się na redukcji oraz w trakcie robienia rzeźby.

spalacz formotivaDziałanie forskoliny można nasilić, łącząc ją w jednym preparacie z takimi składnikami, jak ekstrakty z owoców cytrusowych (zwłaszcza bogaty w synefrynę wyciąg z gorzkich pomarańczy), kofeina, guarana, herbata, kakao (teobromina), flawonoidy. Substancje te działają synergicznie z forskoliną, nasilając aktywację szlaków sygnałowych cAMP/PKA, powodując jeszcze silniejsze spalanie tkanki tłuszczowej oraz intensywniejszy przyrost masy mięśniowej.

Większość wymienionych wyżej składników aktywnych, na czele z forskoliną, tworzy formułę termogeniczną Formotiva Lipo Killer Capsules. Równie imponująco przedstawia się skład suplementu Thermo Speed Hardcore firmy Olimp, gdzie każda kapsułka zawiera aż 35 mg wyciągu z pokrzywy indyjskiej. Forskolina jest również składnikiem takich spalaczy tłuszczu, jak Thermo Elite, Thermo Drine Pro oraz Lean Boss Scitec Nutrition.

Artykuły powiązane: Suplementy odchudzające

Napisz komentarz