BCAA pod lupą

BCAA (z ang. Branched Chain Amino Acids) to dobrze znane wszystkim sportowcom aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach bocznych. Stanowią one blisko 40% suchej masy mięśniowej i pełnią wiele istotnych z punktu widzenia sportowca funkcji. Dlaczego aminokwasy BCAA są takie wyjątkowe?

Budowa i właściwości BCAA

BCAA to specyficzna grupa aminokwasów, wyróżniająca się szczególną budową cząsteczkową. BCAA – podobnie jak inne aminokwasy – składają się z z grupy aminowej i karboksylowej o odczynie kwasowym. BCAA – w przeciwieństwie do innych aminokwasów – posiadają dodatkowo specyficzny łańcuch boczny, będący połączeniem grup metylowych, składających się z węgla i wodoru. Tak zbudowane są trzy aminokwasy – l-leucyna, l-izoleucyna i l-walina – to właśnie one tworzą grupę aminokwasów o rozgałęzionych łańcuchach bocznych. Specyficzna budowa aminokwasów BCAA sprawia, że mogą pełnić wiele wszechstronnych funkcji w organizmie, dzięki czemu są chętnie wykorzystywane przez sportowców nieomalże wszystkich dyscyplin sportu.

aminokwasy BCAA - odżywki

Działanie BCAA

BCAA pełnią w organizmie szereg ważnych ról. Do najważniejszych funkcji aminokwasów o rozgałęzionych łańcuchach bocznych należą:

1) Działanie anaboliczne.
Aminokwasy BCAA pobudzają syntezę białek w ich komórkach, dzięki czemu umożliwiają wzrost i ciągłą regenerację białek mięśniowych. Stężenie BCAA wpływa również pozytywnie na wydzielanie hormonów anabolicznych, takich jak insulina, hormony tarczycy czy hormon wzrostu. BCAA – zwłaszcza leucyna – to aminokwasy aktywujące kinazę mTOR, czyli proces wiązania aminokwasów w długie łańcuchy polipeptydowe. Dzięki kinazie mTOR w mięśniach budowane są nowe białka, co przekłada się na wzrost objętości i masy włókien mięśniowych.

2) Działanie antykataboliczne.
BCAA stanowią ponad ⅓ suchej masy mięśniowej. Wysoka podaż BCAA jest wiec gwarantem, że dostarczymy do organizmu więcej aminokwasów, niż zostanie stracone i zniszczone w wyniku wysiłku fizycznego i na drodze przemian BCAA w energię potrzebną do pracy mięśniom. BCAA intensyfikują procesy anaboliczne, co pozwala zachować przewagę procesów wzrostowych na procesami katabolicznymi. BCAA szybko wchłaniają się do mięśni, co pozwala błyskawicznie zahamować procesy kataboliczne.

3) Źródło energii dla pracujących mięśni.
Ze względu na swoją specyficzną budowę, aminokwasy BCAA sa łatwo dostępnym źródłem energii dla pracujących mięśni. W wyniku intensywnego wysiłku fizycznego dochodzi do deficytu węglowodanów. Grupy metylowe aminokwasów rozgałęzionych, składające się z węgla i wodoru, ulegają spalaniu i wykorzystywane są w celach energetycznych jako alternatywne paliwo. Reszty aminowe i karboksylowe zostają zamienione w alaninę – aminokwas ten w wątrobie powoduje reakcję zwaną glukoneogenezą. W procesie glukoneogenezy powstaje glukoza – cukier prosty, który wraca do mięśni, gdzie zostaje szybko spalony w celach energetycznych.

4) Działanie przeciwzmęczeniowe.
BCAA działają przeciwzmęczeniowo zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychicznym. Jeśli chodzi o zmęczenie fizyczne, związane jest ono z niedoborem substancji energetycznych. W punkcie trzecim został omówiony mechanizm pozyskiwania energii z BCAA. Aminokwasy rozgałęzione opóźniają i zmniejszają również znużenie treningowe oddziałując na układ nerwowy. BCAA hamują produkcję l-tryptofanu i serotoniny – substancji powodujących zmęczenie i senność. To działanie BCAA pozwala ćwiczyć dłużej i efektywniej.

Artykuły powiązane: Aminokwasy BCAA – suplementacja

Napisz komentarz