Dolegliwości stawowe

Problemy ze stawami są jednymi z częstszych dolegliwości, z jakimi zmagają się sportowcy różnych dyscyplin sportu. Jakie mogą być przyczyny bolesności stawowych i jak można się przed nimi uchronić?

Co mnie boli?

Dolegliwości stawowe można podzielić ze względu na rodzaj występującego w obrębie stanu zapalnego, wywołującego bolesność w obrębie stawów. Są to:
– zapalenia stawów (jedną z odmian jest reumatoidalne zapalenie stawów). Przyczyną tej jednostki chorobowej jest zużycie stawów i zanik chrząstki stawowej na końcach kości. Ubytki te zmniejszają elastyczność tych elementów, mają wpływ na płynność ruchu i – przede wszystkim – w wyniku tarcia o siebie tych zniszczonych elementów pojawia się silny ból. Nieleczone zapalenia stawów szybko mogą się przekształcić w przewlekłą jednostkę chorobową;
– zapalenia ścięgna – to najczęstsza przyczyna bolesności w obrębie stawów. Zapalenia ścięgna pojawiają się w wyniku m. in. zbyt dużych obciążeń treningowych i związanych z tych mikrourazów dotykających narząd ruchu;
– zapalenia kaletki maziowej – ich przyczyną jest uszkodzenie kaletek maziowych, czyli niewielkich torebek będących wytworem tkanki łącznej, wypełnionych mazią. Rolą kaletek maziowych jest zmniejszanie tarcia ścięgna i mięśni o sąsiadujące z tymi elementami kości. Jeśli kaletki maziowe ulegają uszkodzeniu lub pojawia się w nich stan zapalny, nie mogą efektywnie pełnić swojej roli, co przekłada się na bolesność w trakcie wykonywania ćwiczeń fizycznych.

Przyczyny bolesności stawów

Sportowcy – często nieświadomie – popełniają szereg istotnych błędów treningowych, które są bezpośrednią lub pośrednią przyczyną pojawienia się dolegliwości ze strony układu stawowego. Najczęściej bolesność spowodowana jest niewłaściwą, zbyt krótką rozgrzewką – nieprzygotowane do wysiłku fizycznego stawy i mięśnie są bardziej podatne na mikrourazy, które często zapoczątkowują pojawienie się stanu zapalnego. Oprócz rozgrzewki, przed treningiem można smarować newralgiczne miejsca układu ruchu hydrożele rozgrzewającym, takim jak Red Hot Gel firmy Trec, za pomocą którego szybko rozgrzejesz mięśnie i stawy oraz zminimalizujesz tym samym ryzyko kontuzji i pojawienia się bolesności.

Inne przyczyny pojawienia się stanów zapalnych stawów związane są z nieprawidłowym podejściem do treningów. Zbyt częste wizyty na siłowni (więcej niż 3-4 razy w tygodniu) i nadmiernie rozbudowany, długi trening, mała liczba powtórzeń ze źle dobranym, zbyt dużym w stosunku do możliwości obciążeniem czy zła technika ćwiczeń – wszystko to może wpływać negatywnie na stan układu ruchowego. Jeśli dodać do tego braki w diecie, z którą nie przyswaja się odpowiedniej ilości ważnych dla kości mikroelementów, takich jak witamina D, wapń, mangan czy witamina C, będąca prekursorem kolagenu, trudno oczekiwać, że nasze stawy będą świetnie przygotowane do treningów i nie pojawią się z ich strony żadne problematyczne dolegliwości.

O tym, jakie suplementy najskuteczniej radzą sobie w zwalczaniu stanów zapalnych kości i stawów, przeczytasz w artykule Suplementy na stawy.

Napisz komentarz