Czym są i jak działają termogeniki?

Suplementy zaliczane do grupy termogeników uznawane są za najskuteczniejsze spalacze tłuszczu. Clenburexin, Thermo Fat Burner, Thermo Fusion czy Thermo Stim – wszystkie działają podobnie, spalając tłuszcz w procesie termogenezy. Na czym polega tajemnica termogeników?

Działanie termogeników

Terminem “termogeniki” określa się substancje, które oddziałują na układ współczulny, odpowiedzialny m. in. za prędkość trawienia, pocenie się, bicie serca czy oddychanie. Termogeniki stymulują współczulny układ nerwowy, powodując reakcję organizmu podobnej do tej, jaką uzyskamy w wyniku sytuacji stresowej. Pod wpływem termogeników zwiększa się wydzielanie noradrenaliny i adrenaliny – efektem działania tych dwóch hormonów jest przyspieszenie metabolizmu, intensyfikacja spalania tkanki tłuszczowej w procesach energetycznych, wzrost termogenezy (ciepłoty ciała), zahamowanie apetytu i szybsze odczuwanie sytości.

Substancje o działaniu termogenicznym

Najbardziej znaną substancją o działaniu termogenicznym, którą sportowcy długi czas wykorzystywali do spalenia tkanki tłuszczowej, jest efedryna. W toku wielu doświadczeń i badań naukowych okazało się jednak, że efedryna – a zwłaszcza alkaloidy efedrynowe w połączeniu z kofeiną – mogą mieć toksyczne działanie i powodować problemy z układem sercowo-naczyniowym i oddechowym. W pokarmach znaleźć można roślinne termogeniki, działające podobnie jak efedryna, ale ich stosowanie jest zupełnie bezpieczne dla ludzkiego organizmu.

Działanie najbardziej zbliżone do działania efedryny wykazuje ekstrakt z gorzkiej pomarańczy, z tego względu nazywa się go często pseudoefedryną. Substancje o działaniu termogenicznym znaleźć można także w pieprzu cayenne i papryce chilli (kapsaicyna) oraz w imbirze (gingerole). Działanie termogeniczne tych substancji nie jest jednak długotrwałe – procesy termogeniczne można wydłużyć, dodając do formuły suplementów o działaniu termogenicznym polifenole i metyloksantyny, obecne w zielonej herbacie, kawie i kakao.

Suplementacja termogenikami

Jeśli szukamy skutecznego spalacza pobudzającego procesy termogeniczne, który zawiera kompleksowe połączenie ekstraktu z gorzkiej pomarańczy, kapsaicyny oraz gingeroli z imbiru, wzmocnionych ekstraktem z zielonej herbaty i kawy, dobrym wyborem będzie suplementacja termogenikami Lipo Core FA oraz Thermo Speed Hardcore Olimp. Suplementy te zawierają wszystkie najważniejsze substancje termogeniczne oraz wspomagające i wydłużające działanie termogeników. Ekstrakt z gorzkiej pomarańczy znaleźć można również w innych suplementach, m. in. w Machine Man Burner ActivLab, Turbo Ripper Scitec czy Super Nova Caps Weider.

Podobne artykuły: Suplementacja podczas diety odchudzającej

Napisz komentarz