Czy istnieją boostery hormonu wzrostu?

Hormon wzrostu to – obok testosteronu i insuliny – jeden z najsilniejszych anabolicznych hormonów w ludzkim organizmie. Jego podwyższone stężenie powoduje szybsze przyrosty masy mięśniowej i skuteczną redukcję tkanki tłuszczowej, dlatego wielu sportowców decyduje się na iniekcyjne przyjmowanie somatotropiny. Iniekcyjne przyjmowanie GH jest jednak uznawane za nielegalny doping i może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Czy istnieją w związku z tym naturalne sposoby na zwiększenie wytwarzania hormonu wzrostu (GH) w organizmie?

Stymulacja produkcji GH dietą i trybem życia

Wiele osób twierdzi, że właściwa dieta i zdrowy tryb życia mogą wpływać na endogenną produkcję hormonu wzrostu. Czy jest to prawdą? I tak, i nie. Spożywanie niektórych produktów w znacznych ilościach może bowiem hamować produkcję somatotropiny, z kolei inne produkty spożywcze mogą – choć nie muszą – sprzyjać produkcji hormonu wzrostu.

Negatywny wpływ na ilość wytwarzanego hormonu wzrostu mają:
– przejadanie się,
– stosowanie diety wysokowęglowodanowej,
– spożywanie dużych ilości słodyczy, zwłaszcza w okresie przed snem.
Pozytywny wpływ na ilość wytwarzanego hormonu wzrostu mają:
– dieta wysokobiałkowa,
– ponad 12-godzinna głodówka,
– wysiłek fizyczny,
– drzemka w ciągu dnia.

training-603981_1280

Stymulacja produkcji GH suplementami

Jeśli nie chcemy faszerować się nielegalnymi środkami dopingującymi z somatotropiną, na rynku dostępnych jest wiele legalnych środków farmakologicznych, które wspierają endogenną produkcję hormonu wzrostu i mogą być uznawane za boostery hormonu wzrostu. Do substancji tych należą colostrum (siara), melatonina oraz ekstrakt z poroża jelenia azjatyckiego, bogaty w IGF-1.

T/GH Scitec Nutrition

Jeśli do niskocukrowej, wysokobiałkowej diety i zdrowego trybu życia dodamy po treningu odżywkę białkową o wysokiej wartości biologicznej i dużej ilości aminokwasów BCAA, kreatynę i rybozę, możemy wpłynąć pozytywnie na ilość wytwarzanego przez nasz organizm hormonu wzrostu. Po treningu warto więc wypić więc porcję suplementu Creasteron (duża ilość białka, rybozy i kreatyny). Jeśli szukamy kreatyny z rybozą, warto zdecydować się na suplement Crea-Alka Buff ActivLab, który łączy w swoim składzie buforowany monohydrat kreatyny kre-alkalyn i d-rybozę.

Żeby podwyższyć poziom hormonu wzrostu w organizmie, sportowcy często stosują również specjalny kompleks aminokwasowy, będący połączeniem argininy, ornityny i lizyny. Podane w odpowiednich proporcjach, aminokwasy te wspomagają endogenną produkcję hormonu wzrostu. Również OKG – ketoglutaran ornityny, będący derywatem ornityny – stymuluje produkcję hormonu wzrostu. Formułę łączącą argininę, ornitynę i lizynę można znaleźć w suplementach GH Booster OstroVit, GH Turbo Trec Nutrition czy GH Surge i T/GH Scitec Nutrition.

Czytaj też: Boostery hormonów anabolicznych

Napisz komentarz