Boostery testosteronu (cz. 2)

Resweratrol

O antyoksydacyjnych i ułatwiających odchudzanie właściwościach resweratrolu słyszał już chyba każdy. Okazuje się jednak, że tę substancję roślinną, w dużych ilościach spotykaną przede wszystkim w ciemnym winogronie i czerwonym winie, można uznać również za skuteczny t-booster. Z analizy przeprowadzonych w ciągu kilku ostatnich lat badań potwierdzono, że substancja ta skutecznie podnosi poziom testosteronu w organizmie, pomaga utrzymać wysoki poziom IGF-1 oraz aktywność insuliny w tkance mięśniowej, a jednocześnie dodatkowo obniża poziom hormonów katabolicznych – kortyzolu i miostatyny – które hamują procesy anaboliczne, zachodzące m.in. w tkance mięśniowej. Mało tego, udowodniono również, że podawanie resweratrolu umożliwia pobudzenie komórek satelitarnych zlokalizowanych w mięśniach, co przyczynia się i do rozwoju masy mięśniowej, i do wzrostu siły muskułów.

Resweratrol znany jest głównie ze swoich antyoksydacyjnych i prozdrowotnych właściwości, nic więc dziwnego, że znalazł zastosowanie jako składnik wielu formuł witaminowo-mineralnych, np. Gold Vita-Min Anti-OX, Anti-OX Power Blend, Monster Pak czy Wianabol Pack 2.0. Rośnie jednak liczba producentów, którzy dostrzegają jego protestosteronowe właściwości i włączają ten silny, anaboliczny składnik roślinny do formuły swoich t-boosterów – przykładem takiego działania jest wspomniany już wcześniej Testoxeed Male Testo, dostarczający w porcji dziennej aż 25 mg tej substancji, oraz Eztrodim – suplement wchodzący w skład protestosteronowej formuły Scitec HOS, gdzie w dziennej porcji znajdziemy aż 200 mg tej substancji.

testoxeed olimp

Różeniec górski (Rhodiola rosea)

Podobnie jak wspomniany już traganek, ekstrakt z różeńca wykorzystywany jest przede wszystkim w roli adaptogenu. Okazuje się jednak, że jedna z substancji aktywnych zawartych w ekstrakcie z różeńca górskiego – salidrozyd – może być wykorzystywana również jako skuteczny t-booster, który nie tylko powoduje wzrost stężenia testosteronu, ale również hamuje aktywność kortyzolu. Nietrudno zgadnąć, że to wieloaspektowe i synergiczne działanie jest główną przyczyną znaczącego przyrostu beztłuszczowej masy ciała (zwłaszcza masy mięśniowej) w wyniku suplementacji ekstraktem z Rhodiola rosea.

Adaptogenne oraz witalizujące działanie różeńca wykorzystywane jest przede wszystkim przy produkcji suplementów witaminowo-mineralnych, przedtreningówek oraz preparatów ułatwiających radzenie sobie ze stresem. Wśród t-boosterów zawierających ten cenny składnik warto wymienić Test Core, Testandrol oraz Testoxeed Male Testo.

Cytryniec chiński (Schisandra chinesis)

Jest substancją zaliczaną do adaptagenów. Badania nad cytryńcem chińskim rozpoczęto już w połowie XX w. – od tamtego czasu dowiedziono, że roślina ta wzmaga odporność i pobudza produkcję tlenku azotu, co przekłada się na większą wydolność całego organizmu. Najnowsze badania, których celem było sprawdzenie oddziaływania ekstraktu z cytryńca na układ hormonalny dowiodły, że substancja ta podnosi stężenie testosteronu we krwi, a jednocześnie zmniejsza ilość krążących w organizmie hormonów katabolicznych (m.in. kortyzolu, miostatyny i interleukiny 1). Z kolei stosowanie cytryńca chińskiego w dawce 500 mg na dobę daje podobne rezultaty anaboliczne, jak przyjmowanie 50 mg jednego z najsilniejszych sterydów anaboliczno-androgennych, jakim jest oksymetolon. Suplementacja takimi dawkami cytryńca pozwoliła zwiększyć o połowę przyrost masy w porównaniu do osób nie stosujących żadnej suplementacji, a także prawie podwoiła siłę mięśni osób stosujących Schisandrę chinesis.

Cytryniec chiński to przede wszystkim adaptogen, stąd chętnie wykorzystuje się go w formułach okołotreningowych, takich jak Octagon (przyjmowany przed treningiem) czy Strike Back (przyjmowany po treningu). Złożonym t-boosterem, w którego składzie można znaleźć tę roślinną substancję, jest Testoxeed Male Testo.

Czarnuszka siewna (Nigella sativa L.)

nigella-216510_640Czarnuszka siewna, której ziarna nazywane bywają również czarnym kuminem, to znana od wieków roślina, wykorzystywana przez wzgląd na swoje prozdrowotne właściwości. Używana jest w swojej naturalnej postaci ziaren o ciemnym kolorze jako dodatek do pieczywa i potraw poddawanych obróbce cieplnej. Od niedawna ekstrakt z czarnuszki siewnej stał się obiektem zainteresowania badaczy, którzy pragnęli sprawdzić, jak suplementacja tą rośliną wpływa na funkcje seksualne, w tym produkcję testosteronu.

W ciągu ostatnich kilku lat przeprowadzono ciekawe doświadczenia z udziałem materiału zwierzęcego – szczurów i myszy. Ich wyniki udowodniły, że podawanie Nigella sativa przez dłuższy okres czasu (w badaniach – 2 miesiące) powodowało znaczący wzrost w surowicy krwi zarówno testosteronu, jak również hormonu luteinizującego oraz folitropiny (FSH). Te dwie ostatnie substancje nazywane są również czasem hormonami płodności, ponieważ od ich wysokiego stężenia uzależnione jest zajście w ciążę, a ich niedobór jest najczęstszą przyczyną spadku płodności i libido. Dodatkowo badania na myszach potwierdziło, że ekstrakt z czarnuszki siewnej może być również wykorzystywany jako substancja podwyższająca poziom enzymów antyoksydacyjnych, co ma wpływ na zahamowanie procesów katabolicznych, jakie mogą zostać nasilone przez działanie wolnych rodników.

Najlepsze efekty daje suplementacja naturalną czarnuszką siewną, dostępną chociażby w preparacie Czarnuszka Intenson, mającym postać nasion tej rośliny. formie ekstraktu, Nigella sativa można znaleźć w wieloskładnikowych boosterach testosteronu, takich jak Testoxeed Male Testo czy TESTOVARin™ Biogenix.

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L.)

nettle-1407389_640Ekstrakt z pokrzywy zwyczajnej często kojarzony jest jako znaczący substrat w formułach wspomagających odchudzanie. Wszystko przez wzgląd na diuretyczne działanie Urtica dioica, który nasila oddawanie moczu oraz ułatwia pozbycie się nadmiaru wody z organizmu. Przyjmowanie ekstraktu z tej rośliny w wysokich dawkach może przynieść jeszcze inne, ciekawe rezultaty, jakimi jest pośrednie podniesienie poziomu testosteronu w organizmie. Jak pokazały najnowsze wyniki badań związane z suplementacją ekstraktem z pokrzywy zwyczajnej, w organizmie działa ona jako inhibitor aromatazy oraz 5-alfa-reduktazy. Pierwsza z tych substancji powoduje przekształcanie androgenów do estrogenów, a druga przyczynia się do zamiany testosteronu do dihydrotestosteronu. Dla osób, których celem jest jak najefektywniejsze wykorzystanie krążącego w organizmie testosteronu, oba te zjawiska są wysoce niekorzystne, bowiem powodują spadek stężenia tego najsilniejszego hormonu anabolicznego w organizmie. Pokrzywa zwyczajna pozwala zahamować te procesy, przyczyniając się do wzrostu poziomu wolnego testosteronu – najbardziej aktywnej jego formy.

Ekstrakt z pokrzywy zwyczajnej dodaje się zwykle do preparatów wspomagających odchudzanie jako środek diuretyczny. Pozytywny wpływ tej rośliny na układ hormonalny został już jednak również dostrzeżony przez niektórych producentów t-boosterów, którzy dodali Urtica dioica m.in. do formuły TESTOVARin™ Biogenix, Macatron Scitec Nutrition, Testo Punch czy T-100 Elite Olimp.

testovarin olimp

Palma sabałowa (Palma sabal, Saw palmetto)

Roślina ta swoim działaniem wykazuje powinowactwo do pokrzywy zwyczajnej, bowiem również działa jak inhibitor aromatazy oraz 5-alfa-reduktazy. Dodatkowo ekstrakt z palmy sabałowej jest również dobrym środkiem przeciwzapalnym, dlatego skutecznie ochroni tkankę mięśniową oraz stawy przed powstawaniem bolesnych kontuzji i rozwojem stanów zwyrodnieniowych.

testo punch scitecCzysty ekstrakt z palmy sabałowej stanowi podstawę monosuplementu Saw Palmetto OstroVit. Ekstrakt z palmy sabal to również często spotykany dodatek w boosterach testosteronu, takich jak TESTOVARin™ Biogenix, Testo Punch Scitec Nutrition czy Tribulus Terrestris Hi Tec Nutrition.

Ekstrakt z granatu właściwego

Od wieków granat był owocem postrzeganym w kategoriach silnego afrodyzjaku. Nic dziwnego – sok z granatu nie tylko wykazuje prozdrowotne, przeciwzapalne, antyoksydacyjne i antykancerogenne właściwości, ale też powoduje podniesienie poziomu testosteronu w organizmie oraz pozytywnie wpływa na płodność, przede wszystkim dzięki podwyższeniu objętości i poprawie jakości spermy. Ekstrakt z granatu można znaleźć w TESTOVARin™ Biogenix oraz T-100 Elite Olimp.

Korzeń Maca (Lepidium meyenii)

testo x packTa pochodząca z Ameryki Południowej roślina od wieków była wykorzystywana w tradycyjnej medycynie ludowej ze względu na wysoką zawartość składników odżywczych, witamin i minerałów. Badania naukowe potwierdziły również pozytywny wpływ ekstraktu z korzenia Maca na układ hormonalny u ludzi, związany ze stymulacją pęcherzyków nasiennych, co powoduje zarówno większą produkcję testosteronu, jak również wzrost ilości i ruchliwości plemników w ejakulacie.

Najlepiej jest przyjmować czysty ekstrakt z korzenia Maca, dostępny np. w suplemencie Maca Ekstrakt firmy Intenson. Ekstrakt z korzenia maca stanowi również istotny składnik t-boosterów, takich jak np. Testo X-Pack, Erekton Max, Testo Booster Formotiva czy Testoxeed Male Testo.

Napisz komentarz