Boostery hormonów anabolicznych

Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że hormony odgrywają ważną rolę w sporcie – wysoki poziom zwłaszcza hormonów anabolicznych ma pozytywny wpływ na możliwości psycho-fizyczne i regeneracyjne całego organizmu. Negatywny wpływ na poziom hormonów anabolicznych w organizmie mają stres, brak snu, intensywne treningi i zbyt krótkie przerwy między kolejnymi sesjami ćwiczeń. Czynniki te spowalniają procesy regeneracji, co może zaburzać naturalną gospodarkę wydzielniczą w organizmie. Czy da się bezpiecznie przywrócić organizmowi prawidłowy poziom hormonów i znów cieszyć się dobrą kondycją i wysokim libido?

Suplementy zwiększające produkcję hormonów anabolicznych
Sportowcy doceniają wpływ hormonów anabolicznych na prędkość budowania masy mięśniowej. Niektórzy sięgają nawet po nielegalne wspomaganie w sporcie i wstrzykują sobie najsilniejsze hormony anaboliczne – testosteron i somatotropinę – dożylnie. Oczywiście, wywołuje to zwiększone stężenie tych hormonów w organizmie, jednak cena za stosowanie hormonów anabolicznych jest wysoka – sportowcy na dopingu doprowadzają do upośledzenia własnej produkcji hormonalnej i narażają się na poważne problemy zdrowotne. Istnieją jednak również bezpieczne, legalne sposoby na podwyższenie poziomu hormonów anabolicznych w organizmie – są to boostery hormonów oparte na naturalnych, roślinnych składnikach, wspomagających sekrecję własną testosteronu i innych hormonów anabolicznych.

Stosowanie suplementów o działaniu prohormonalnym jest w 100% bezpieczne, bowiem nie wpływa negatywnie na endogenną produkcję hormonów anabolicznych. Wręcz przeciwnie – naturalne składniki roślinne łagodnie usprawniają możliwości wydzielnicze naszego organizmu, a nie – jak sterydy – zastępują jego funkcje, dostarczając hormonów z zewnątrz.

Boostery testosteronu
1. Tribulus terrestris.

Tribulon Black Trec NutritionJest to łacińska nazwa buzdyganka ziemnego – rośliny, która od wieków wykorzystywana jest jako afrodyzjak. Badania potwierdziły, że zawarte w tribulus terrestris saponiny steroidowe – których budowa przypomina budowę cząsteczkową testosteronu – wspomagają męską gospodarkę hormonalną. Saponiny wykorzystywane są jako prekursory produkcji testosteronu oraz stymulują uwalnianie hormonu luteinizującego, którego wysokie stężenie pobudza jądra do wzmożonej produkcji tego najsilniejszego hormonu anabolicznego.

Kupując suplementy zawierające tribulus terrestris należy zwracać uwagę, aby ekstrakt był standaryzowany na saponiny steroidowe. Im wyższa zawartość procentowa saponin, tym silniejsze działanie protestosteronowe wykazuje suplement z tribulusem. Najwyższą koncentrację saponin steroidowych w suplemencie bazującym na tribulus terrestris znajdziemy w Tribulon Black Trec Nutrition – zawartość saponin steroidowych w Tribulon Black wynosi aż 95%!

2. Kompleksy ziołowe.

Testo X Pack TrecTribulus terrestris to nie jedyna roślina, która pozytywnie wpływa na męską gospodarkę hormonalną i sprawność seksualną. Na etykietach boosterów testosteronu często znaleźć można również nazwy takich roślin, jak kozieradka pospolita, żeń-szeń, korzeń Maca czy ziele Damiana. Rośliny te skutecznie podnoszą witalność i przywracają naturalną równowagę organizmowi, nasilając jednocześnie produkcję testosteronu.

Jeśli zależy nam na maksymalnie skutecznym działaniu składników roślinnych, powinniśmy wybierać produkty o złożonym składzie. Dobrymi suplementami zawierającymi złożoną, ziołową formułę protestosteronową są np. Extreme Men’s Formula czy Testo-X Pack Trec Nutrition.

3. DAA.
Kwas d-asparaginowy (DAA) to aminokwas prawoskrętny, który od kilku lat wykorzystywany jest przy produkcji suplementów wspomagających sekrecję testosteronu. Badania udowodniły, że przyjmowanie dziennie 3 gramów DAA pozwala podnieść o ponad 40% poziom testosteronu w organizmie oraz zwiększyć o ⅓ (w porównaniu do grupy nie przyjmującej DAA) stężenie hormonu luteinizującego (LH). DAA działa skutecznie, ponieważ przyczynia się do zwiększenia sekrecji samego LH, który pobudza komórki Leydiga w jądrach do produkcji i wydzielania testosteronu, oraz jednocześnie nasila procesy steroidogenezy.

DAA-genix PRO CUT Biogenix

DAA spotyka się w formie kapsułkowej, tabletkowej i sproszkowanej. Zalecane 3 gramy DAA w porcji dziennej dostarczysz sobie za pomocą np. DAA Ultra Trec Nutrition. Jeśli zależy Ci na większej dawce, wybierz DAA-genix PRO CUT – suplement, który z dzienną porcją 3 tabletek dostarcza do organizmu blisko 5 gramów kwasu d-asparaginowego!

4. ZMA.
Formuła ZMA to połączenie cynku, magnezu i witaminy B6. Oryginalna formułą ZMA wytwarzana jest tylko w jednym laboratorium w Stanach Zjednoczonych. Skuteczność ZMA polega na dostarczaniu do organizmu dwóch pierwiastków – cynku i magnezu – bez których niemożliwa byłaby produkcja hormonów steroidowych. Witamina B6 w formule ZMA dodatkowo optymalizuje metabolizm magnezu. Regularne stosowanie ZMA pozwala przywrócić normalny poziom testosteronu w organizmie, a przyjęcie ZMA przed zaśnięciem ułatwia zasypianie i gwarantuje skuteczną nocną regenerację.

Jeśli zależy nam na suplementacji czystym ZMA, warto wybrać np. ZMA Original Trec Nutrition czy ZMA Fitness Authority. ZMA często spotyka się również w wieloskładnikowych boosterach testosteronu, np. w TribuActiv B6, gdzie ZMA jest połączona z ekstraktem z tribulus terrestris.

Boostery hormonu wzrostu
1. GABA.
Kwas gamma-aminomasłowy (GABA) to aminokwas, który wspomaga prawidłowe funcjonowanie układu nerwowego. GABA relaksuje, odpręża, ułatwia zasypianie i zwiększa szansę na głęboką, nocną regenerację. Warto pamiętać, że wydzielanie hormonu wzrostu (GH) jest nasilone zwłaszcza w nocy, a sekrecji sprzyja właśnie głęboki, niezakłócony sen. Badania wykazały, że stosowanie kwasu gamma-aminomasłowego przed snem pozwala zwiększyć sekrecję GH przez przysadkę mózgową i wspomaga procesy anaboliczne, zachodzące w organizmie w trakcie snu. Czysty kwas gamma-aminomasłowy znajdziesz w suplemencie GABA 750 Trec Nutrition.

2. Kompleks aminokwasów.
gh booster ostrovitAnaliza budowy cząsteczkowej hormonu wzrostu (GH) udowodniła, że jest to hormon zbudowany z ciągu aminokwasów. Naukowcy postanowili więc przeanalizować, czy i jak podawanie niektórych aminokwasów wpływa na sekrecję i stężenie somatotropiny w ludzkim organizmie. W toku badań okazało się, że najlepiej na poziom hormonu wzrostu wpływają 4 aminokwasy: l-arginina, l-ornityna, l-lizyna i l-glutamina. Podawanie tych aminokwasów pozwala też na wydłużenie anabolicznej aktywności hormonu wzrostu.

Połączenie argininy, ornityny i lizyny znajdziesz m. in. w suplemencie GH Booster OstroVit. Ciekawym suplementem wspomagającym produkcję hormonu wzrostu jest również GH Turbo Trec Nutrition, który oprócz kompleksu aminokwasów arginina+ornityna+lizyna+glutamina zawiera substancje ułatwiające zasypianie – kwas gamma-aminomasłowy i l-tryptofan.

Aktywatory anaboliczne
Oprócz boosterów hormonów anabolicznych – testosteronu i hormonu wzrostu – na rynku dostępne są również aktywatory anaboliczne, czyli suplementy, których składniki nasilają procesy anaboliczne. Ciekawym aktywatorem anabolicznym jest dibenkozyd – koenzym witaminy B12 (koenzym kobalaminowy). Najważniejszą zaletą dibenkozydu jest fakt, że stymuluje syntezę białek w rybosomach, dzięki czemu bezpośrednio wpływa na prędkość wytwarzania białek. Ma to olbrzymie znaczenie dla intensywności procesów anabolicznych! Dodatkowo, dibenkozyd przyczynia się do szybszego metabolizowania węglowodanów, tłuszczów i białek, co przekłada się na efektywniejsze budowanie beztłuszczowej masy mięśniowej.

Czysty dibenkozyd znaleźć można w suplementach Dibencozide Force Trec Nutrition i Dibencozide Magnum. Z kolei Dibencozide B-Complex ActivLab dostarcza dibenkozydu wzmocnionego o działanie witamin z grupy B.

Napisz komentarz