Błonnik pokarmowy

Błonnik pokarmowy to substancja z grupy węglowodanów, zaliczana do tzw. substancji balastowych. Substancje balastowe są to węglowodany, które nie podlegają procesom trawiennym, a ich głównym zadaniem jest nie dostarczanie do organizmu energii, ale poprawa funkcji trawiennych i działanie prozdrowotne. Ze względu na stopień rozpuszczalności w kwasach żołądkowych, błonnik można podzielić na błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny.

Rodzaje błonnika

Błonnik rozpuszczalny (pektyny, gumy) to typ błonnika, który rozpuszcza się pod wpływem działania soków trawiennych. Błonnik rozpuszczalny rozkłada się do trójkarboksylowych kwasów tłuszczowych, które w żołądku przybierają postać kleistej, śluzowatej mazi. Działanie rozpuszczalnego błonnika pokarmowego polega na wyłapywaniu kwasów żółciowych z jelit – to właśnie kwasy żółciowe są odpowiedzialne za produkcję tzw. złego cholesterolu (LDL). Dodatkowo, błonnik rozpuszczalny spowalnia proces trawienia węglowodanów, utrzymując przez długi czas odpowiedni poziom cukru we krwi, zapobiegając wahaniom poziomu cukru. Wyłapując kwasy żółciowe rozpuszczalny błonnik zapobiega powstawaniu groźnych dla zdrowia kamieni żółciowych.

Błonnik nierozpuszczalny (celuloza, ligniny) nie rozpuszcza się pod wpływem działania soków trawiennych. Błonnik nierozpuszczalny wpływa pozytywnie na obniżenie poziomu trójglicerydów, dzięki czemu zmniejsza ryzyko miażdżycy i chorób serca. Błonnik nierozpuszczalny pomaga zachować poziom insuliny na niskim poziomie, wspomagając – podobnie jak błonnik rozpuszczalny – utrzymywanie prawidłowego poziomu cukru we krwi.

Działanie błonnika

Błonnik jest substancją, która w przewodzie pokarmowym wykazuje działanie higroskopijne – pochłania wodę i pęcznieje w żołądku, szybko powodując uczucie sytości i hamując apetyt, co ma istotne znaczenie w okresie redukcji masy ciała. Błonnik wspomaga również procesy trawienne, bowiem nietrawione włókna błonnika podrażniają ścianki jelit, powodując wzmożoną perystaltykę jelit i częstsze wydalanie.

Błonnik pochłania nie tylko wodę, ale również toksyny, kwasy żółciowe i trójglicerydy. Wzmożone wydalanie tych niebezpiecznych dla zdrowia substancji powoduje oczyszczenie organizmu, detoksykację i zmniejszenie poziomu złego cholesterolu we krwi. Oczyszczenie jelit ze strawionej masy pokarmowej hamuje procesy gnilne w jelitach, zmniejszając podrażnienie jelit i chroniąc układ wydalniczy przed zaparciami i przykrymi chorobami, np. hemoroidami czy nadżerkami.

Gdzie znajdę błonnik?

błonnik jabłkowy Fibre Apple Trec

Najłatwiej dostarczyć do organizmu błonnika wraz z produktami roślinnymi. Szczególnie bogate w błonnik są czerwona i biała fasola, suszone owoce, soja, groch, produkty żytnie, kasze, truskawki czy jabłka. Zwykle to właśnie jabłka kojarzą nam się z dobrym działaniem wspomagającym perystaltykę jelit – jest tak w rzeczywistości, bowiem poza błonnikiem jabłka dostarczają dużych ilości kwasu jabłkowego, dodatkowo stymulującego ruchy jelit.

Błonnik jabłkowy łączy w sobie zalety błonnika rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego, w związku z czym jest substancją chętnie wykorzystywaną w różnego rodzaju suplementach diety, bazujących na błonniku. Jednym z nich jest np. Fibre Apple Trec Nutrition – suplement dostarczający sproszkowanego, mikronizowanego błonnika jabłkowego. Suplement ten dobrze sprawdzi się jako regulator trawienia. Fibre Apple hamuje łaknienie i ułatwia pozbycie się treści pokarmowych z żołądka, dlatego Fibre Apple z powodzeniem może być stosowany przez osoby w okresie redukcji masy ciała.

Innym suplementem z błonnikiem jest Fat Control BioTech USA. Produkt ten bazuje na błonniku pomarańczowym, którego działanie zostało wzmocnione inuliną i witaminami. Fat Control to suplement w formie tabletek do żucia – wolne uwalnianie składników aktywnych odpowiedzialnych za odczuwanie sytości prowadzi do szybkiego wypełnienia żołądka i zahamowania apetytu. Fat Control ułatwia utrzymanie niskokalorycznej diety i przyspiesza efekty diety redukcyjnej.

Jeszcze innym rodzajem błonnika jest glukomannan – jest to rozpuszczalny błonnik pokarmowy, wykorzystywany zarówno na etapie redukcji masy ciała (glukomannan ma działanie potęgujące odczuwanie sytości i hamujące apetyt) oraz jako substancja umożliwiająca kontrolę i obniżenie poziomu złego cholesterolu we krwi. Suplementem zawierającym glukomannan w kapsułkach jest Scitec Top Shape.

Napisz komentarz