BCAA, EAA, SAA, czyli jak nie pogubić się w gąszczu dziwnych aminokwasów…

Suplementy z aminokwasami to jedne z najchętniej wybieranych przez sportowców rodzajów odżywek. Aminokwasy to najbardziej uniwersalne substancje aktywne, które skutecznie wspomagają trening siłowy, wytrzymałościowy i wydolnościowy. Często na opakowaniach suplementów spotykamy się z różnymi określeniami, np. “zawiera dużą ilość aminokwasów BCAA/EAA” lub “suplement bazujący na SAA”. Kłopoty mogą mieć zwłaszcza początkujący sportowcy, którzy zaczynają dopiero wspomagać się odżywkami. Specjalnie dla nich przygotowaliśmy mini-słowniczek, który pomoże im odnaleźć się wśród suplementów z aminokwasami.

Słów kilka o aminokwasach
Aminokwasy to podstawowy budulec naszych mięśni. Aminokwasy mogą być również źródłem wartościowej energii dla mięśni, a także chronią zgromadzony w mięśniach glikogen. Aminokwasy w ludzkim organizmie dzielą się na egzogenne (niezbędne) i endogenne (nie niezbędne). Z punktu widzenia sportowca większe znaczenie mają aminokwasy egzogenne, które odgrywają najważniejszą rolę w procesach anabolicznych, zachodzących w organizmie.
Aminokwasy egzogenne nie są produkowane w ludzkim organizmie i muszą być dostarczane z zewnątrz wraz z pożywieniem. Do aminokwasów egzogennych zaliczamy: fenyloalaninę, izoleucynę, leucynę, lizynę, metioninę, treoninę, tryptofan, walinę (czasem dołącza się do nichz tzw. aminokwasy warunkowo niezbędne – argininę, histydynę i tyrozynę). Aminokwasy endogenne są samoistnie produkowane w organizmie i produkcja ta zaspokaja zapotrzebowanie przeciętnego człowieka na tego typu aminokwasy. Aminokwasy endogenne to: alanina, asparagina, cysteina, glicyna, glutamina, kwas asparaginowy, kwas glutaminowy, prolina, seryna, cystyna, cytrulina, homoseryna, hydroksylizyna, hydroksyprolina, karnityna, kwas gamma-aminomasłowy, ornityna i tauryna.

BCAA (z ang. Branched Chain Amino Acids) – to aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach bocznych. W skład BCAA wchodzą trzy aminokwasy egzogenne – leucyna, izoleucyna i walina. Odpowiednie ilości aminokwasów rozgałęzionych mają zbawienny wpływ na budowanie masy mięśniowej, redukcję tkanki tłuszczowej oraz eliminowanie zmęczenia treningowego, nie mówiąc już o niezwykle istotnej funkcji antykatabolicznej. Czyste aminokwasy BCAA znajdziesz w takich suplementach, jak Extra Pure BCAA 2:1:1 OstroVit, BCAA High Speed Trec czy BCAA 100 ActivLab.

EAA (z ang. Essential Amino Acids) – skrótem tym określa się zbiorczo wszystkie aminokwasy egzogenne, niezbędne. Nie są one produkowane przez ludzki organizm, choć ich znacznie dla organizmu jest bardzo istotne, dużo ważniejsze niż aminokwasów endogennych. Aminokwasy egzogenne stanowią podstawowy składnik w suplementach EAA Xtra ActivLab i Amino EAAnabol Xplode Powder Olimp Sport Nutrition.

NEAA (z ang. Non-Essential Amino Acids) – to nazwa zbiorcza dla określenia aminokwasów endogennych, nie niezbędnych. Aminowkasy te są produkowane przez ludzki organizm, chociaż w przypadku sportowców produkcja ta może okazać się niewystarczająca do zaspokojenia potrzeb organizmu – w takim wypadku konieczne jest uzupełnianie tych aminokwasów przez dostarczanie ich z pokarmami lub z suplementami diety. NEAA dostępne są w powszechnie dostępnych na rynku aminokwasach całodziennych, zawierających zarówno aminokwasy egzo-, jak i endogenne, np. w AminoMax 6800 Trec Nutrition, Anabolic Amino 9000 Olimp czy Amino Complex ActivLab.

SAA (z ang. silk amino acids) – to aminokwasy pozyskane z protein kokonu jedwabnika. W skład SAA wchodzą alanina, glicyna, seryna, walina i treonina. SAA wspomagają pracę całego organizmu, intensyfikują anabolizm, chronią mięśnie przed zniszczeniem, wspierają procesy energetyczne i metaboliczne, zachodzące w ludzkim organizmie, a także stymulują prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. SAA znajdziesz w suplemencie SAA Core Fitness Authority.

GABA – to skrócona nazwa kwasu gamma-aminomasłowego, będącego jednym z aminokwasów endogennych. GABA nasila produkcję hormonu wzrostu (GH) i ułatwia zasypianie. Ze względu na swoje działanie, suplementów z GABA używa się w okresie potreningowym, aby wspomóc nocną regenerację i nasilić reakcje anaboliczne w organizmie. Czysty kwas gamma-aminomasłowy znajdziesz m. in. w suplemencie Trec Nutrition GABA 750.

Napisz komentarz