Ashwagandha – nowoczesny booster testosteronu

Pozytywny wpływ testosteronu na wygląd sylwetki i samopoczucie jest ogólnie znany. Z wielu przyczyn, np. złej diety, stresu czy genetycznych uwarunkowań, u mężczyzn może obniżyć się poziom tego hormonu w organizmie. Mniej testosteronu oznacza osłabienie możliwości anabolicznych organizmu, co odbija się niekorzystnie na osiąganych rezultatach treningowych i spowalnia przyrosty tkanki tłuszczowej i siły. Warto pamiętać, że to głównie obniżenie poziomu testosteronu w starszym wieku jest przyczyną zaniku mięśni (sarkopenia) oraz ubytków w tkance kostnej (osteoporoza). Z tego względu wielu sportowców szuka preparatów, za pomocą których przywrócą naturalną endogenną produkcję testosteronu oraz podwyższą poziom i stężenie tego hormonu w organizmie. Jedną z ostatnich nowości na rynku T-boosterów jest ashwagandha (Withania somnifera) – roślina uprawiana przede wszystkim w Indiach, nazywana przez wielu “indyjskim żeń-szeniem”. Czy rzeczywiście ekstrakt z ashwagandhy dodany do buzera testosteronu jest gwarancja jego skutecznego działania?

Działanie ekstraktu ashwagandhy

Pierwsze poważne badania naukowe nad działaniem ashwagandhy na organizm zostały przeprowadzone już w połowie lat 90. XX w. Od tamtego czasu popularność tego zioła znacznie wzrosła, a wraz z nią – wprost proporcjonalnie – zwiększyła się ilość badań mierząca wpływ ashwagandhy na procesy życiowe, prowadzonych na ludziach i zwierzętach. Jakie rezultaty przyniosły te badania?

Przede wszystkim potwierdzono, że ashwagandha wpływa pozytywnie na produkcję i stężenie testosteronu. Dodatkowo udowodniono, że im dłuższy okres suplementacji tym środkiem, tym lepsze i bardziej widoczne są te rezultaty – jedno z badań pokazało, że przyjmowanie 500 mg sproszkowanego korzenia ashwagandhy przez okres pół roku pozwala na zwiększenie poziomu testosteronu o nawet 140%! Badając wpływ ashwagandhy na poziom hormonów udowodniono również, że działa ona sprawnie jako inhibitor kortyzolu – niektóre z badań dowiodły niezwykłej skuteczności ashwagandhy na tym polu, przypisując jej nawet 50%-owe spadki poziomu hormonu stresu, w głównym stopniu odpowiedzialnego za katabolizm mięśniowy, przy jednoczesnym znacznym wzroście hormonu DHEA (dehydroepiandrosteronu), mającego pozytywny wpływ na kondycję, równowagę hormonalną i samopoczucie.

Najważniejsze dla sportowca są jednak badania obrazujące, w jaki sposób suplementacja ashwagandhą przyczynia się do poprawy wyglądu sylwetki. Już pierwsze badania nad działaniem ashwagandhy wskazywały, że prowadzi ona do zwiększenia suchej masy mięśniowej. Ashwagandha pozwala również znacznie podnieść wydolność tlenową i siłę mięśni, przy jednoczesnym obniżeniu poziomu tkanki tłuszczowej. Redukcja tkanki tłuszczowej jest możliwa dzięki szczególnym właściwościom witanolidów (związki aktywne w Withania somnifera), które hamują odkładanie się tłuszczów i dojrzewanie komórek tłuszczowych oraz przyspieszają rozpad adipocytów, zmniejszając ilość tkanki tłuszczowej.

Testovarin BiogenixWielotorowe działanie ashwagandhy na ludzki organizm i wygląd sylwetki jest chętnie wykorzystywane przez sportowców różnych dyscyplin sportu oraz producentów suplementów, którzy dołączają ekstrakt z tej rośliny przede wszystkim do T-boosterów. Zioło to można znaleźć w takich preparatach, jak Testoxeed i T-100 LTD Edition Olimpu czy Testovarin Biogenix. Ekstrakt z ashwagandhy współtworzy również relaksującą formułę suplementu Stress Control, w której odpowiada za osłabienie skutków długotrwałego stresu i wzrost odporności. Z kolei czysta ashwagandha dostępna jest w preparacie Ashwagandha Premium Olimp.

Artykuły powiązane: Boostery hormonów anabolicznych

Napisz komentarz