Arginina

Arginina jest aminokwasem zaliczanych do substancji warunkowo niezbędnych. Sportowcy powinni jednak traktować ten aminokwas jako niezbędny do prawidłowego funkcjonowania ich organizmu. Przy siedzącym trybie życia wszystkie straty argininy pokrywa organizm, jednak w przypadku sportowców – gdzie straty są dużo większe – konieczna jest suplementacja, dostarczająca organizmowi argininę z zewnątrz.

Źródła argininy
Arginina jest aminokwasem syntetyzowanym w organizmie z glutaminianu, glutaminy lub proliny. U osób uprawiających intensywne ćwiczenie fizyczne arginina musi być dostarczana do organizmu wraz z pożywienieniem lub suplementami. Argininę znaleźć można w pokarmach bogatych w białko, a najlepszym jej źródłem są: produkty mleczne, wołowina, wieprzowina, mięso drobiowe, ryby (łosoś, tuńczyk, halibut), produkty zbożowe i mączne, orzechy, ziarna słonecznika i soja.

Najlepszym sposobem na suplementację argininy jest zażywanie L-argininy, będącej czystą formą tego aminokwasu. Największym problemem przy spożywaniu L-argininy jest mała tolerancja żołądka na ten aminokwas. Dużo lepiej wchłania się arginina w postaci peptydów (np. alfa-ketoglutaranu argininy lub alfa-ketoglutaranu ornityny) – minusem tych preparatów jest ich cena, która znacznie przewyższa koszt L-argininy.

Działanie argininy
Arginina działa w organizmie wielokierunkowo. Arginina jest odpowiedzialna za:
– stymulowanie hormonu wzrostu,
– zwiększenie ilości tlenku azotu (NO) w organizmie,
– wzmocnienie procesów syntezy kreatyny.

Działanie argininy może okazać się pomocne dla sportowców. Poprzez stymulowanie hormonu wzrostu w organizmie, arginina wpływa pozytywnie na szybkość rozrostu mięśni i obniża zawartość tkanki tłuszczowej, co jest szczególnie ważne zwłaszcza w przypadku treningu siłowego. Tlenek azotu, którego produkcja zwiększa się pod wpływem argininy, wspomaga procesy anaboliczne oraz pomaga dotlenić mięśnie, z kolei intensyfikacja syntezy kreatyny pozwala podnieść siłę mięśniową i zdolności regeneracyjne mięśni. Niektórzy badacze utrzymują, że arginina pozwala również podnieść wytrzymałość nawet o 20%!

Arginina wzbudza jednak sporo kontrowersji, bowiem w niektórych badaniach nad argininą nie zaobserwowano żadnych korzyści z jej zażywania. Jak zauważają badacze, wpływ na działanie argininy ma nie tylko ilość zażywanego suplementu, ale przede wszystkim wyjściowy poziom tego aminokwasu we krwi.

Jak zażywać argininę?
Przy prawidłowej suplementacji należy pamiętać, że najlepsze efekty ze stosowania argininy pojawiają się przy podaniu 9 gramów L-argininy. Arginina jest trudno przyswajanym aminokwasem, który może powodować problemy trawienne. Jak wynika z obserwacji, najlepsze efekty suplementacji argininą obserwuje się, kiedy jest ona podawana dożylnie, bezpośrednio do krwi. Co można zrobić, by równie efektywnie wykorzystać doustną suplementację argininą?

Badacze są zgodni, że najlepsze efekty, jeśli chodzi o podniesienie w organizmie poziomu hormonu wzrostu, daje zażywanie argininy przed snem. Nie powinno się jej brać przed treningiem, ponieważ może ona wtedy hamować wydzielanie hormonu wzrostu – takie przeciwstawne do zamierzonego działanie argininy związane jest z wywoływaniem przez ten aminokwas wzrostu poziomu insuliny we krwi. Insulina ma działanie hamujące wydzielanie się hormonu wzrostu.

Napisz komentarz