Antyoksydanty a odchudzanie

Antyoksydanty, a więc substancje zwalczające wolne rodniki, znane są przede wszystkim ze swoich prozdrowotnych właściwości. Dzięki zahamowaniu namnażania się wolnych rodników, odpowiedzialnych za niszczenie tkanek, antyoksydanty (zwłaszcza roślinne polifenole) przeciwdziałają rozwojowi nowotworów, chronią układ krążenia, zapobiegają cukrzycy. Poza korzyściami prozdrowotnymi oraz urodowymi związanymi z ich regularnym przyjmowaniem, w toku badań naukowych udowodniono również, że przeciwutleniacze biorą udział w metabolizmie mięśni, a także… spalają tkankę tłuszczową!

Które antyoksydanty odchudzają?

Jak pokazują badania naukowe, substancjami wpływającymi na wygląd sylwetki przez nasilenie rozwoju tkanki mięśniowej i obniżeniu poziomu tkanki tłuszczowej są nie tylko polifenole (m.in. katechiny, resweratrol, flawonoidy), ale także koenzym Q10 oraz astaksantyna. Działanie tych przeciwutleniaczy jest proste – hamują one aktywność wolnych rodników, które stymulują rozwój i rozrost komórek tłuszczowych, przyczyniając się do wzmożonego przyrostu tłuszczowej masy ciała. Wymienione antyoksydanty hamują ten proces, skutecznie zapobiegając zjawisku obrastania w tłuszcz i stanowią niezwykle skutecznego sprzymierzeńca zarówno w odchudzaniu, jak i budowaniu beztłuszczowej masy ciała.

Suplementacja tymi antyoksydantami u ludzi przyniosła rozmaite efekty związane z poprawą wyglądu sylwetki, takie jak:
– obniżenie hormonów katabolicznych i ochrona tkanki mięśniowej przed zniszczeniem,
– obniżenie poziomu tłuszczu całkowitego (w tym tłuszczu podskórnego i trzewnego),
– przyrost suchej masy mięśniowej,
– zmniejszenie obwodu newralgicznych części ciała – talii, bioder, ud,
– nasilenie poziomu spalania kwasów tłuszczowych,
– zwiększenie udziału spalanego tłuszczu w produkcji energii,
– poprawa indeksu masy ciała (BMI),
– redukcja wagi,
– zmniejszenie rozmiarów komórek tłuszczowych.

vital box saszetkaW suplementach można dostarczyć sobie najważniejszych przeciwutleniaczy, przyjmując preparaty witaminowo-mineralne, wzbogacone o te składniki, np. Gold Vita-Min Anti-OX Super Sport, Anti-OX Power Blend, Vital BOX Trec czy Wianabol Pack. Ze względu na to, że wolne rodniki namnażają się z dużą intensywnością przede wszystkim w trakcie wzmożonych ćwiczeń fizycznych, antyoksydanty są częstym dodatkiem w zaawansowanych stackach przedtreningowych. W takiej roli występują m.in. w Gold Standard Pre-Workout ON czy Hot Blood Scitec.

Czytaj też: Antyoksydanty w sporcie

Napisz komentarz